PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Polska najważniejszym odbiorcą norweskiego łososia

Polska najważniejszym odbiorcą norweskiego łososia fot. shutterstock.com
0 0

W minionym roku Polska była najważniejszym odbiorcą norweskiego łososia. Na krajowy rynek trafiło 132 tysiące ton tej ryby - wynika z raportu Norweskiej Rady ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza, na który powołuje się "Polskie Radio".

Ubiegły rok był dla Norwegów trzecim z rzędu w którym odnotowano rekordowy eksport łososia zarówno na rynki europejskie jak i do Azji i Ameryki Północnej. Wzrósł on o pięć procent w stosunku do 2016 roku. Łącznie eksportowano z Norwegii milion ton łososia o wartości ponad sześciu i pół miliarda euro. Do krajów Unii Europejskiej trafiło blisko 3/4 całego eksportu tej ryby. 

Największymi europejskimi odbiorcami łososia były Polska i Francja. Jednak oba kraje zanotowały w porównaniu z ubiegłym rokiem spadek importu norweskiego łososia. Francja o 10 a Polska o cztery procent w porównaniu z 2016 rokiem.

Więcej w "Polskim Radiu".

POLECANE

KOMENTARZE: (3)

+ DODAJ KOMENTARZ

Bergen 12-01-2018, 14:35:

Inne kraje mniej korzystaja, poniewaz koszta produkcji sa wyzsze niz w Polsce. Jestesmy najwiekszym importerem, ale po produkcji nastepuje reeksport.

observator 10-01-2018, 12:51:

Norweski łosoś jest to ryba hodowlana, które niestety nie jest zdrowa bo zawiera w stosowanych paszach dużo środków chemicznych. Ciekawe dlaczego inne kraje mniej z niego korzystają???

henk van okrutny 10-01-2018, 09:25:

A na zdjeciu jest pstrag teczowy! Wersja lososia dla ubozszych.