PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Prezes Związku Producentów Ryb: Spada opłacalność hodowli karpia

Prezes Związku Producentów Ryb: Spada opłacalność hodowli karpia
0 0

Żeby można było mówić w bieżącym roku o opłacalności, musielibyśmy w hurcie uzyskiwać 12–13 zł za kilogram - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Trzcieliński, prezes Związku Producentów Ryb.

- Po rozmowach z producentami ryb szacujemy, że w tym roku karpia z polskich hodowli może być około 30 proc. mniej niż przed rokiem. Wynika to z tego, iż rybacy dysponowali mniejszą ilością materiału zarybieniowego na wiosnę. Przedłużająca się zima, zimny maj i chłodny lipiec spowodowały mniejsze przyrosty ryb. Duża część z nich nie osiągnęła minimalnej wagi handlowej – szczególnie przy produkcji karpia handlowego z narybku. Dodatkowo w całej Polsce w gospodarstwach rybackich wystąpiły liczne ubytki w obsadach - mówi Marek Trzcieliński, prezes Związku Producentów Ryb.

- Koszty produkcji karpia kształtują się w każdym gospodarstwie rybackim inaczej. Generalnie opłacalność produkcji spada. Żeby można było mówić w bieżącym roku o opłacalności, musielibyśmy w hurcie uzyskiwać 12–13 zł za kilogram. Ten pułap cenowy jest jednak najczęściej trudny do osiągnięcia - dodaje Marek Trzcieliński.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

anty-Karp 04-12-2017, 21:34:

Tradycję szanuję i podtrzymuję. Jednak co do karpia - po prostu nie lubię. Na wigilii zastąpi więc go inna ryba - bez tylu ości, o białym mięsie i lepszym smaku. I nawet PZPR mnie do tego nie przekona, niestety.

Czytelnik 04-12-2017, 19:45:

nie kupuj karpia, wigilia może być bez okrucieństwa wobec zwierząt