PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Ceny wanilii rosną jak na drożdżach. 1 kg kosztuje już ok. 600 dolarów

Ceny wanilii rosną jak na drożdżach. 1 kg kosztuje już ok. 600 dolarów fot. shutterstock
0 0

- W tym roku, wcześniej niż zazwyczaj, powracają niepokojące amatorów wanilii informacje o możliwym wzroście cen ulubionych przez nich przysmaków zawierających aromatyczny ekstrakt z tej rośliny. Ich obawy znów są uzasadnione, ale tylko częściowo z tego powodu. Pozostałe składniki do produkcji choćby popularnych lodów tanieją, a niektóre są wręcz darmowe, zaś decydujące o cenie bywają zwykle okoliczności zakupu i konsumpcji - Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Wysokie temperatury, pobudzające apetyt na lody i przypominające o nadchodzącym lecie, skłoniły media do zwrócenia uwagi na zbliżające się do rekordowo wysokiego poziomu 600 dolarów za kilogram ceny wanilii. Idą one w górę już od trzech lat, najpierw z powodu suszy na Madagaskarze w 2016 r., skąd pochodzi trzy czwarte światowej produkcji wanilii, następnie wskutek cyklonu Enawo, który w 2017 r. spustoszył plantacje na tej wyspie, a obecnie wskutek kumulacji obaw o zbiory i spekulacyjnych działań pośredników, skupujących surowiec licząc na wzrost cen i wyższe zyski z jego sprzedaży. W tym roku na czasie jest ich porównywanie do notowań srebra. Rok wcześniej zestawiano wanilię z drugą pod względem popularności kryptowalutą o nazwie ethereum.

- Ciekawych punktów odniesienia można znaleźć znacznie więcej, ale jednym z najbardziej interesujących wydaje się ropa naftowa. Choć różnice walorów smakowych i zapachowych w przypadku wanilii i ropy są wręcz skrajne i oczywiste, łączy je co najmniej jedna cecha wspólna, a mianowicie wpływ na ceny przykładowych lodów. W obu przypadkach jest on niewielki, a można zaryzykować tezę, że biorąc pod uwagę udział kosztów energii i transportu w produkcji oraz dystrybucji chłodzących deserów, notowania ropy przeważają nad wanilią, której ilość w „gałce” jest raczej śladowa - mówi Roman Przasnyski.

Co więcej, zdaniem ekspertów jedynie około 1 proc. ekstraktów waniliowych używanych na świecie w przemyśle spożywczym jest naturalnego, roślinnego pochodzenia. Z kolei znacznie szerzej stosowana syntetyczna wanilina znajduje się między innymi także w ropie naftowej, choć niekoniecznie jest z niej pozyskiwana do celów konsumpcyjnych. Niemniej jednak, zaproponowane porównanie wydaje się tym bardziej uzasadnione. Wiosną ubiegłego roku kilogram wanilii wyceniano, podobnie jak obecnie, na około 600 dolarów. W połowie maja 2017 r. kilogram wanilii można było wymienić na 12 baryłek ropy naftowej (po około 50 dolarów za baryłkę), obecnie zaś z takiej transakcji można uzyskać jedynie niecałe 8 baryłek ropy (jej notowania sięgają dziś ponad 75 dolarów). Wynika z tego, że ewentualny wzrost cen lodów w zdecydowanie większym stopniu będzie skutkiem 50 procentowego wzrostu cen ropy, niż pozostających na rekordowo wysokim, ale jednak zbliżonym do ubiegłorocznego, poziomie cen wanilii.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!