PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Europejscy konsumenci oczekują więcej dobrej jakości lodów typu gelato w sklepach detalicznych

Europejscy konsumenci oczekują więcej dobrej jakości lodów typu gelato w sklepach detalicznych fot. Shutterstock
0 0

Europejscy konsumenci oczekują więcej dobrej jakości lodów rzemieślniczych w sklepach. Alex Beckett, analityk Global Food & Drink z firmy badawczej Mintel ocenia, że nastąpił znaczący wzrost zainteresowania konsumentów wysokiej jakości lodami typu gelato dostępnymi w sprzedaży detalicznej.

Analityk przytacza dane Mintela z ostatniego badania. Wskazuje, że duży odsetek smakoszy lodów w całej Europie badanych przez Mintela twierdzi, że chcieliby zobaczyć więcej dobrej jakości rzemieślniczych lodów typu gelato w supermarketach.

W Niemczech ponad jedna trzecia konsumentów (39 proc.) wyraża zainteresowanie wysokojakościowymi lodami typu gelato, stanowiącymi sporą szansę dla marek. Odnosi się to do prawdziwych lodów typu gelato, które zawierają mniej powietrza niż zwykłe lody, mniej śmietany i więcej mleka i można je serwować w nieco wyższej temperaturze niż zwykłe lody.

We Francji odsetek badanych zainteresowanych lodami gelato sięga 42 proc., we Włoszech - 36 proc., w Hiszpanii – 43 proc., a w Polsce 23 proc.

Chociaż lodziarnie są szeroko rozpowszechnione w całej Europie, to jednak konsumenci czekają na wprowadzenie wysokiej jakości rzemieślniczych lodów typu gelato do sprzedaży detalicznej, które mogliby zabrać ze sobą i przechowywać w domu.

Analityk podkreśla, że na europejskich rynkach lodów istnieje stosunkowo niewiele marek detalicznych lodówek typu gelato, które kładą nacisk na włoską autentyczność i dobre składniki. I za przykład podaje wprowadzone przez firmę Unilever lody-gelato Grom. Unilever wprowadził te lody do wybranych włoskich sklepów spożywczych w ubiegłym roku, zanim wprowadzi je do szerszej globalnej dystrybucji, czego można spodziewać się w najbliższej przyszłości.

Wśród składników lodów Gelato alla Crema di Grom znajdują się świeże mleko, śmietana, skoncentrowane słodzone mleko pełne, 10% żółtka jaja, a także cukier trzcinowy i dekstroza, białko mleka i masło. Portfolio opakowań o pojemności 500 ml składa się z czterech smaków (pistacja, kawa, czekolada i śmietankowy ​​Grom) oraz z trzech wariantów sorbetu (truskawka, cytryna i malina).

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!