PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Lody wodne to lody, czy napój? Rząd chce skończyć z podatkowym absurdem

Lody wodne to lody, czy napój? Rząd chce skończyć z podatkowym absurdem fot. pixabay.com
0 0

Lody wodne to - według przedsiębiorców lody, ale fiskus twierdzi, że napój. A różnica jest fundamentalna, bo do tych wyrobów stosuje się inne stawki VAT. Ale rząd chce skończyć z tym absurdem - podaje money.pl za "Pulsem Biznesu".

O sprawie pisze "Puls Biznesu". Zasady stosowania stawek VAT na produkty spożywcze jest tak skomplikowany, że często prowadzi do absurdalnych sytuacji. Przykład? Czy przedsiębiorca ma stosować 5-procentową stawkę na lody wodne? Fiskus uważał, że w rzeczywistości chodziło o napój, a nie lody. W tej interpretacji produkt wchodzi do kategorii "pozostałe napoje bezalkoholowe", a nie "lody pozostałe", więc obowiązuje najwyższa stawka VAT.

Sprawa trafia do sądu, gdzie trzeba było posiłkować się słownikiem języka polskiego i zawartą tam definicją słowa "lody". Ostatecznie sąd przyznał racji przedsiębiorcy, ale ten zdążył już zbankrutować.

Zasady stosowania preferencyjnych stawek VAT na żywność są na tyle niejasne, że przedsiębiorcy się w nich gubią. Grant Thornton wyliczył, że tylko w 2015 r. podatnicy 1825 razy pytali fiskusa, jaką stawkę VAT zastosować.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!