PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Polacy szukają fit pączków bez laktozy i glutenu

Polacy szukają fit pączków bez laktozy i glutenu fot. shutterstock
0 0

– Tłusty czwartek kojarzy nam się z faworkami i pączkami. Pączek jest tradycyjnym produktem, który jest kupowany, chociażby jedną sztukę, bo trzeba zjeść, jednak klienci szukają czegoś innego. Bardziej fit – tłumaczy Michał Kleiber, doradca technologiczny Callebaut, ekspert programu „Szef dla Młodych Talentów” prowadzonego przez Markro Polska.

Według Michała Kleibera coraz częściej konsumenci rezygnują z tradycyjnego jedzenia z danej okazji jak np. Tłusty Czwartek, zastępując je potrawami mniej kalorycznymi.

– Dzisiaj klienci bardzo często szukają produktów dietetycznych: lactose-free, sugar-free, gluten-free […]. Bardzo modne są tzw. monoporcje, czyli minimalistyczne ciasta w formie minitorcików. Coraz więcej cukierni i restauracji zaczyna wprowadzać te produkty, bo cieszą się one ogromnym powodzeniem – mówi Michał Kleiber, doradca technologiczny Callebaut, ekspert programu „Szef dla Młodych Talentów” prowadzonego przez MAKRO Polska.

 

POLECANE

KOMENTARZE: (3)

+ DODAJ KOMENTARZ

Twoja Stara 12-04-2018, 22:06:

Niech nie gada że bardzo często, że klienci tego chcą, wzrost jest znaczny ale bez przesady, nadal dużo więcej osób je normalnie

antoska 22-02-2018, 09:37:

Kiedy unikanie glutenu czy laktozy jest modne to jest modne, ale momentami jest to konieczne. Ja mam uczulenie na gluten, ktore sie silnie objawia, takze akurat wybieranie produktow free nie wynikaq z mojego widzimisie. W tym roku smazylam paczki oczywiscie ze skladnikow glutenfree i nadziewalam bezglutenowym budyniem z drOetkera bez zadnych dodatkow. Mega wyszly.

futporn 07-02-2018, 15:33:

Świat chyli się ostatecznie ku upadkowi - "pączki fit"