PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

100 mln zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

100 mln zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe fot. shutterstock
0 0

100 mln zł chce przeznaczyć resort rolnictwa na pomoc rolnikom najbardziej dotkniętym przez klęski żywiołowe - poinformował w czwartek PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dotychczas oszacowane straty wynoszą ponad 1 mld zł.

Pomoc ma trafić do rolników, których straty w danej uprawie przekraczają 70 proc. - podkreślił wiceminister. Dodał, że to jaka będzie pomoc na hektar określone zostanie w przyszłym tygodniu, kiedy będzie gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Romanowski poinformował, że sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie środków dla rolników z rezerwy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz potrzebna jest tylko akceptacja ministra finansów.

Według ostatniego raportu szacowanie szkód zakończyło 748 komisji. Komisje działały lub działają w 1189 gminach. Straty poniosło 31 587 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 185 330 ha. Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70 proc. wynosi 85 103 ha oraz 74 820 mkw. tuneli foliowych i szklarni. Łączne straty szacowane są obecnie na kwotę ponad 1 mld 24 mln złotych.

Obecnie szacunki dotyczą głównie strat spowodowanych przez wiosenne przymrozki. Najbardziej dotknęły one uprawy sadownicze, ogrodnicze i uprawy chmielu.

Jak zaznaczył wiceminister, w tym roku straty w rolnictwie są mniejsze niż przed rokiem, kiedy to uprawy ucierpiały na skutek suszy. W tym roku suszy w Polsce nie ma.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

gość 11-08-2017, 21:45:

Chyba Minister oszalał 100 mln zł kiedy straty wynoszą 1 mld zł ,chcą oszukać rolników i rzucić coś na odczepkę to nie przejdzie bo opozycja to wykorzysta że rząd nie pomógł rolnikom tylko ich zbył śmieszną kwotą kiedy są miliardy nadwyżki.

podpis komentarz 11-08-2017, 14:14:

Chodzi o pomoc nieubezpieczonym? Czyli ci, którzy się ubezpieczyli znowu okazali się być frajerami do kwadratu. W socjalizmie wszystko musi być wypaczone.