PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Brak rąk do pracy to bolączka nowoczesnych firm

Brak rąk do pracy to bolączka nowoczesnych firm fot. Shutterstock
0 0

Rosnąca rotacja pracowników to problem coraz większej liczby polskich pracodawców. Niedobór pracowników wiąże się z obniżeniem zdolności produkcyjnych oraz wysokimi kosztami rekrutacji. W ubiegłym roku aż 51 proc. firm zmagało się z trudnościami w pozyskaniu do pracy osób o odpowiednich kompetencjach.

Badania pokazują, że oprócz wysokości wynagrodzenia duże znaczenie ma dla Polaków dobra atmosfera w miejscu pracy (61 proc.) oraz możliwość rozwoju w postaci szkoleń i kursów językowych (41 proc.).

- Motywowanie pracowników jest bardzo ważnym, choć trudnym zadaniem dla pracodawców w zarządzaniu zespołem. Jedną z podstaw sukcesu firmy jest dobra komunikacja oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Satysfakcja z atmosfery w pracy i zaprzyjaźnieni współpracownicy to główne czynniki wiążące z miejscem pracy – mówi Rafał Gibczyński, prezes zarządu Solven Finance.  

- Dla pracowników niezwykle istotny jest również ciągły rozwój oraz doskonalenie kompetencji, dlatego w naszej firmie dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im dostęp do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe – dodaje.

Co motywuje polskich pracowników?

Rekordowo niskie bezrobocie oraz kurczące się zasoby kadrowe przekładają się na rosnącą konkurencję wśród firm o pracowników. Przeciwdziałanie wysokiej rotacji oraz wzrost zaangażowania pracowników jest obecnie największym wyzwaniem dla blisko 93 proc. rekruterów.

Nie od dziś wiadomo, że poziom satysfakcji i zadowolenia zespołu wpływa na wyniki firmy. Lojalny pracownik nie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia, zamiast tego buduje pozytywny wizerunek organizacji i poleca ją innym osobom. Co sprawia, że niektóre firmy mogą pochwalić się wysokim wynikiem lojalności?

Z raportu Aon Hewitt wynika, zaangażowanie pracowników może być wyższe nawet o 40 proc., jeśli w firmie istnieje skuteczny program nagradzania. Umiejętnie dobrane pozafinansowe sposoby motywacji odgrywają dzisiaj równie ważną rolę, co korzyści materialne. Jak wynika z badań Ipsos dla 61 proc. pracowników najważniejszym pozafinansowym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z pracy jest dobra atmosfera.

Na kolejnym miejscu ankietowani wymieniają możliwość rozwoju – szkolenia i kursy językowe (41 proc.) oraz dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka medyczna (35 proc.). Blisko 18 proc. osób kieruje się renomą firmy, jej historią oraz opinią w social mediach.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!