PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty)

EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) fot. materiały prasowe PTWP
Zdjęcie numer 1 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 2 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 3 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 4 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 5 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 6 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 7 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 8 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty) Zdjęcie numer 9 - galeria: EEC 2018: Przyszłość współpracy Polski i Chin (pełna relacja z debaty)
0 0

Uczestnicy debaty pt. "Przyszłość współpracy Polski i Chin", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zgodzili się, że relacje gospodarcze pomiędzy tymi dwoma krajami są o krok od przeniesienia na wyższy poziom. Nakreślili szanse na wzrost eksportu polskich firm oraz wzrost inwestycji.

Liderzy naszych krajów wyraźnie wyznaczyli kierunki. Teraz musimy zwiększyć tempo i przełożyć to na szczegółowe działania oraz zapewnić narzędzia wsparcia dla projektów, które już są organizowane. Teraz jest czas na rozmowy jak wspierać inwestycje – przyznał Liu Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w ramach przemowy inaugurującej debatę.

- Widzimy, że temat relacji Polski i Chin budzi zainteresowanie. Cieszę się z przyjaźni, która łączy nasze kraje. Właśnie teraz gdy mija 60 lat od nawiązania współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, który przebywa w naszym kraju od niecałych dwóch miesięcy i jest 19. ambasadorem Chin w Polsce.

- Choć przebywam w Polsce od niedawana, czuję energię tego kraju. To dobry moment w historii, aby przenieść nasze stosunki na wyższy poziom – dodał.

Jak podkreślił ambasador Liu Guangyuan, w latach 2015/16 nasi prezydenci spotkali się ze sobą dwa razy, a wiele firm rozpoczęło współpracę. - W ostatnich latach nasza współpraca jest najsilniejsza w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, finanse i łączność. Ogólnie jest warta 22 mld dol. Co warto podkreślić, chińskie inwestycje w Polsce charakteryzują się tym, że są realizowane „od początku“ – dodał.

Ambasador podkreślił też szanse na rozwój tej współpracy. Są to m.in. zwiększająca się liczba chińskich biur handlowych w Polsce, rozwój transportu i logistyki, jak również umowa dotycząca nowego Jedwabnego Szlaku. Chiny promują także inwestycje w ramach współpracy 16+1 – z firmami z Europy Środkowo-Wschodniej.

- Chcemy nawiązywać jeszcze ściślejsze stosunki. Polska będzie świętować w tym roku 100-lecie niepodległości. Chcemy, aby nasze gospodarki rosły, aby stopa życiowa ludzi zwiększała się. Życzymy sobie, aby rosnąca innowacyjność okazała się coraz bardziej korzystna dla zwyczajnych obywateli – dodał Ambasador.

Przyznał, że Chiny coraz bardziej otwierają się na świat – rozszerzają dostęp do swojego rynku i stwarzają lepsze warunki do inwestycji. - Chcemy zwiększać import do naszego kraju oraz rozszerzać działalność naszych firm za granicą – mówił.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!