PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC 2018: Sytuacja na rynku pracy zagraża projektom unijnym samorządów

EEC 2018: Sytuacja na rynku pracy zagraża projektom unijnym samorządów fot. Fotolia
0 0

Sytuacja na rynku pracy może być jednym z głównych zagrożeń dla wykorzystania przez samorządy unijnych funduszy w obecnej perspektywie budżetowej. Brak rąk do pracy sprawia, że do przetargów staje mało chętnych, a oferty przekraczają kosztorysy - to wniosek z dyskusji "Fundusze w pół drogi – aktualna i nowa perspektywa finansowa UE", która odbyła się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Samorządowcy mają coraz większe obawy, że części projektów, których realizacje zaplanowali z wykorzystaniem unijnych pieniędzy, nie będą w stanie zrealizować. Powodem jest sytuacja na rynku pracy. Brak rąk do pracy winduje płace w firmach wykonawczych. Efekt? Wykonawcy coraz więcej żądają na realizacje planowanych przez samorządowców inwestycji.

- Na 150 przetargów, które rozpisaliśmy, tylko około 20, i to w przypadku mniejszych inwestycji, zmieściło się w kosztorysie inwestorskim. Z reguły oferty wykonawców przekraczają kosztorysy o 30-40 proc., ale zdarzają się oferty, w których wykonawca oferuje cenę 200-250 proc. większą niż w kosztorysie - poinformował Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka ds. rozwoju i inwestycji. - To wymaga od nas dużo bardziej elastycznego podejścia do budżetu. W zasadzie co miesiąc sesja rady miasta wygląda jak sesja budżetowa.

- Największym zagrożeniem dla realizacji obecnej perspektywy budżetowej jest rynek wykonawczy - stwierdził Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego. - Coraz trudniej jest znaleźć wykonawców na przetargi które ogłosiliśmy.

- Rynek pracy jest zupełnie inny niż kilkanaście miesiące temu. To utrudnia realizację projektów w terminie. Mamy nowe zjawisko – pieniądze są, a przedsiębiorcy wycofują się z projektów. To zjawisko narasta od polowy ubiegłego roku - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!