PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC: Afryka jest potrzebna Europie, a Europa – Afryce

EEC: Afryka jest potrzebna Europie, a Europa – Afryce Jan Wieliński, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich
0 0

– Czy Afryka jest potrzebna Europie? Tak. Czy Europa jest potrzebna Afryce? Tak. Tylko czasami patrzymy z europejskiej perspektywy, która nie zawsze jest dla Afryki właściwa – mówił Jan Wieliński, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich, podczas Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jan Wieliński, wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich, zaznaczył, że ogromnie wspiera wszystkie działania polskich firm w Afryce. Jego zdaniem oba kontynenty (Europa i Afryka) są sobie wzajemnie potrzebne.

– W Afryce trzeba położyć nacisk na prywatne kontakty i na zdobycie zaufania partnera. Jeśli już się nawiąże współpracę, to jest ona często wieloletnia i owocna –  stwierdził.

Jak zanzaczył, współpraca gospodarcza opiera się w dużej mierze na woli politycznej. – Jak do tej spory ze strony polskiej w Afryce nie było zbyt częstych wizyt. Niedawno była wizyta w Tanzanii i Rwandzie. Kolejna jest przygotowywana na lipiec w Sudanie. Myślę, że to otworzy przed naszymi politycznymi decydentami możliwości wsparcia polskiego biznesu. Dla wielu krajów afrykańskich jest bardzo ważne, by przyjeżdżali do nich przywódcy, którym towarzyszą biznesmeni – tłumaczył.

Przyznał, że elementem, który może rzutować na chęć współpracy, jest zadłużenie Afryki. Wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich sugeruje jednak, by się tym nie przejmować.  – To hamuje, ale nie ma się czego obawiać, ponieważ Afryka wychodzi z pętli zadłużenia. Buduje swoją przyszłość. Posiada surowce – wymieniał.

Przestrzegał za to przed biznesem obliczonym wyłącznie na szybki zysk. – Chcielibyśmy pojechać do Afryki i szybko sprzedać towar. Uważam, że to zła metoda. Afryka potrzebuje know-how. Jeśli ktoś chce pojechać, niech wybiera dziedziny, w których jest dobry w kraju, i próbuje z Afryka kooperpować. W przypadku rolnictwa, często wystarczy otworzyć niewielki zakład produkcyjny. I zamiast wozić np. ananasy do Polski, część puszkować na miejscu. Będziemy mieli wtedy dodatkowy rynek i miejsce pracy dla lokalnej społeczności –  radził.

Jan Wieliński był prelegentem Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!