PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja]

EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Francois Kanimba, Margareta Kassangana, George Njenga, Jan Wieliński, Justina Mutale, Anna Masłoń-Oracz; fot. PTWP
Zdjęcie numer 1 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 2 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 3 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 4 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 5 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 6 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja] Zdjęcie numer 7 - galeria: EEC: Forum Gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro [relacja]
0 0

Afryka potrzebuje odmitologizowania. W ostatnich latach kontynent ten przeszedł wielkie zmiany i obecnie ma bardzo dobre perspektywy. Inwestorzy zagraniczni powinni jednak pamiętać o społecznej odpowiedzilaności biznesu oraz o wspomaganiu lokalnych społeczności – mówiono podczas  Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja 2018 r. w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Forum rozpoczęła Margareta Kassangana, ambasador RP w Dakarze. Prelegentka wymieniła najważniejsze zmiany w Afryce w ostatnich latach oraz wskazała wyzwania, jakie stoją przed tym kontynentem. Radziła również przedsiębiorcom, jakie kroki powinni podejmować a jakich unikać, jeżeli chcą myśleć na poważnie o inwestycjach w Afryce.

– Ważne, żeby przestać na Afrykę patrzeć jak na kontynent, z którego płynie zagrożenie – apelowała. Podkeśliła, że Afryka to ciekawe perspektywy dla rozwoju, nie tylko biznesu. – To kontynent, który mam nadzieję w ciągu najbliższych 50 lat ma szansę być liderem. Senegal jest dobrym przykładem – stwierdziła.

Jak przypomiała, do rozwoju Afryki bardzo przyczyniło się odkrycie złóż ropy i gazu. Za tym ściągnęły inwestycje krajów pozaeuropejskich, takich jak Chiny, Indie czy Turcja, które dały nowe źródła finansowania. – Afrykańczycy mogli finansować różne projekty rozwojowe z innych źródeł niż europejskie. To bardzo zmieniło krajobraz afrykański od strony ekonomicznej. W pewnym momencie UE poczuła dość dużą presję, że nagle są wypierani przez dużych graczy azjatyckich. Pojawiło się bardzo dużo pieniędzy w na różne projekty. Pieniędzy, które nie są obwarunkowane. Wejście Chin, Indii z inwestycjami i nowymi źródłami finansowania bardzo zmieniły ten krajobraz – przynała.

Niezwykle ważne było także zwiększenie integracji afrykańskiej. – W marcu tego roku podpisano bardzo ważne porozumienie o wolnym handlu (African Continental Free Trade Agreement), które ma szansę całkowicie zmienić pejzaż ekonomiczny Afryki. To silny krok w kierunku integracji afrykańskiej. To porozumienie może zwiększyć wolny handel na kontynencie afrykańskim o ponad 50 proc. do 2022 roku. Dodatkowym elementem jest większa stabilizacja polityczna w krajach afrykańskich. Kwestie bezpieczeństwa wyglądają dużo lepiej niż 15 czy 20 lat temu. Dzięki temu Afryka jest w rozkwicie – zapewniła.

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Dakarze wymieniła również trzy wyzwania stojące przed Afryką. Pierwszym z nich są kwestie demograficzne. – Afryka jest najmłodszym kontynentem. Jest mnóstwo młodych ludzi, którzy szukają pracy – powiedziała. Drugim wyzwaniem jest edukacja: – Edukacja jest podstawową kwestią w Afryce. Jest mnóstwo bardzo zdolnych ludzi, ale brakuje im wyszkolenia zawodowego. Jest problem z wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą – tłumaczyła prelegentka. Trzeci element to kwestia sprawnych rządów, które kierują się zasadami dobrego rządzenia. Afryce potrzeba kompleksowych planów rozwoju krajów.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!