PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC: Polacy mogą pomóc Afryce w udoskonaleniu rolnictwa

EEC: Polacy mogą pomóc Afryce w udoskonaleniu rolnictwa George Njenga, dziekan Strathmore University, dyrektor przedsiębiorstwa rolnego, Kenia; fot. PTWP
0 0

Jednym z kluczowych obszarów, w których Polska może pomóc Afryce Wschodniej, jest obszar rolnictwa, nawozów i maszyn. Mamy najniższy wskaźnik wykorzystania nawozów w Afryce. Maszyny rolnicze są bardzo rzadko stasowane – mówił George Njenga, dziekan Strathmore University, dyrektor przedsiębiorstwa rolnego z Kenii, podczas Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.Polska musi stworzyć dogłębne relacje z Afryką. Dziś nie jest powszechne, aby mówić o obecności Polski w Afryce. Choć prezydenci wielu dużych krajów przyjeżdżają do Kenii, brakuje wizyty polskiego prezydenta – mówił George Njenga podczas Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka.

Jak podkreślił, należy rozszerzyć percepcję i zrozumienie kontynentu afrykańskiego. Afryka to wiele państw, zasoby, minerały, powierzchnia, duża siła nabywcza. Średni wiek większości Afryki to 19-25 lat (w Kenii średni wiek to 19 lat).

– W ciągu następnej dekady, dwóch lub trzech wydajność tych państw będzie niezwykła. Trzeba dać im energię, edukację i umiejętności. Tu Polska staje się bardzo ważna – stwierdził prelegent.

Wskazał m.in. na rozwój e-leczenia oraz na potrzebę rozwoju rolnictwa. – W Afryce maszyny rolnicze są bardzo rzadko używane. Ciągle używamy narzędzi ręcznych. Przeciętna wielkość gospodarstwa w Kenii to 2,5 ha –  tłumaczył.

George Njenga zachęcał Polaków do współpracy z Kenijczykami. Jego zdaniem, nasze kultury mają wiele elementów wspólnych. Polacy rozumieją rolnictwo w Kenii. Dzięki temu lepiej odnajdują się w tym kraju niż Brytyjczycy czy Amerykanie.  – Nasze kultury mają podobieństwa. Brytyjczycy i Amerykanie mają trudniej. Polacy łatwo nawiązują kontakty. Połączmy nasze siły. Afryka to raj. Nie twórzymy barier, których nie ma. Przyjedźcie do Afryki, a nie będziecie chcieli wracać – zachęcał.

George Njenga był prelegentem Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!