PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

EEC: W ciągu ostatnich 15 lat gospodarka w Afryce bardzo dynamicznie się rozwijała

EEC: W ciągu ostatnich 15 lat gospodarka w Afryce bardzo dynamicznie się rozwijała Francois Kanimba, dyrektor, Business UNIT SMGF, były minister gospodarki Rwandy, fot.: PTWP
0 0

Afryka uznawana jest za miejsce dobre do inwestowania. Pojawia się coraz więcej inwestorów zagranicznych. Bierzemy udział w globalnej debacie. To zjawisko nie jest przypadkowe. To pewnego rodzaju dywidenda wielu dekad reform na kontynecie afrykańskim – mówił Francois Kanimba, dyrektor, Business UNIT SMGF, były minister gospodarki Rwandy, podczas Forum Gospodarczego Europa Centralna- Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak przyznał Francois Kanimba podczas Forum Gospodarczego Europa Centralna-Afryka,w ciągu ostatnich 15 lat gospodarka w Afryce bardzo dynamicznie się rozwijała. Okresy zmian były czasem bardzo bolesne. Teraz jednak widać ich pozytywne efekty. Krajom afrykańskim, mimo okresów konfiktów, udaje się budowanie podstaw makroekonomicznych i stabilności makroekonomicznej.

Były minister gospodarki Rwandy zaznaczył, że reformy strukturalne trwały latami. Do 2005 roku skupiano się przede wszystkim na reformach fiskalnych. Po osiągnięciu stabilności finansowej postanowiono wprowadzić nową wizję związaną z reformami. Pojawiły się strategie redukcji ubóstwa. Połączenie tych działań pozytywnie przełożyło się na perspektywy krajów afrykańskich.

W Afryce miała miejsce także pewnego rodzaju tranzycja polityczna. Jak przyznał, na kontynecie nadal występują tematy problematyczne. Do lat 90. wszelkie zmiany na scenie politycznej były trudne do przeprowadzenia i często towarzyszył im pucz. Z czasem osiągnięto jednak stabilność. Rządy w wielu krajach afrykańskich są demokratyczne.

– Oczekuję, że dynamika się utrzyma i procesy zmian będą kontynuowane. To moment rozpędu, dynamicznej integracji gospodarczej Afryki. Podpisujmy nowe umowy gospodarcze. To proces. Jest dobra wola polityczna. Najważniejsza jest determinacja. Dzięki temu możemy zobaczyć nowe horyzonty – powiedział.

– Musimy skupić się na tym, jak wspierać inwestorów. Państwa afrykańskie mogą się wiele nauczyć od Polski – dodał.

Francois Kanimba był prelegentem Forum Gospodarczego Europa Centralna- Afryka. Afryka dziś i jutro, które odbyło się 14 maja w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!