PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ekspert: Kobiety postrzegają Walentynki inaczej niż mężczyźni

Ekspert: Kobiety postrzegają Walentynki inaczej niż mężczyźni fot. shutterstock
0 0

Idea walentynek to święto miłości, podczas którego celebrujemy relacje międzyludzkie, wiąże się z koncepcją miłości romantycznej; jednocześnie jest to święto napędzane przez marketing i konsumpcję - ocenił w rozmowie z PAP kulturoznawca Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS.

Jachymek przypomniał, że obchodzone 14 lutego "święto zakochanych", pojawiło się w Polsce na początku lat 90. w czasie przemiany ustrojowej, kiedy zaczął do nas "docierać zachodni styl życia".

Jego zdaniem przez ten czas walentynki "bardzo dobrze się w naszym kraju zasymilowały" i można je już nazwać "polskim świętem". "Badania pokazują, że w ostatnich latach coraz więcej osób obchodzi walentynki. Ma to też związek z tym, że walentynki to święto napędzane przez marketing, konsumpcjonizm" - ocenił.

Ekspert zwrócił uwagę, że kiedy mówimy o "przemyśle związanym z miłością", musimy sięgnąć do XIX w., do rewolucji przemysłowej i początku masowej produkcji. "Wtedy w Wielkiej Brytanii pojawiają się pierwsze kartki miłosne, czekoladki robione specjalnie na tę okazję. To jest jedno z tych świąt, które zostało pożarte przez konsumpcję" - podkreślił Jachymek.

Jak zauważył, data 14 lutego nie jest przypadkowa, między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą, a to pod względem marketingowym "napędza konsumpcję". "Sklepy zachęcają nas do zakupu prezentów. Jeśli spojrzymy na witryny sklepowe w tym okresie, to wyglądają one bardzo +miłośnie+" - powiedział ekspert. Dodał, że Walentynki są po Halloween i Bożym Narodzeniu świętem, które generuje najwięcej dochodów.

"W gruncie rzeczy to jest też największy zarzut podnoszony wobec walentynek, że jest to święto szybkiej miłości, czyli takiej miłości na pokaz, okazywanej tylko w tym jednym dniu. To jest ten moment, kiedy kupię te czekoladki, czy kwiaty i mam problem z głowy. Jeśli tak na to spojrzymy, to Walentynki rzeczywiście mogą być kontrowersyjne, bo tę koncepcję miłości sprowadzają do prostego gestu" - ocenił Jachymek.

Podkreślił, że idea walentynek wiąże się z postacią św. Walentego, która pokazuje koncepcję miłości romantycznej. "W tych czasach mówimy o kryzysie różnego rodzaju wartości, ale miłość jest tą wartością niezmienną, do której dążymy, która jest dla nas najważniejsza" - powiedział.

Jak mówił ekspert, Polacy ten dzień spędzają standardowo, najczęściej udając się na kolację, lub do kina na popularne filmy. Jego zdaniem jest różnica pomiędzy tym, jak widzą walentynki kobiety, a jak mężczyźni. "Badania pokazują, że kobiety na walentynki oczekują czegoś niezwykłego, spontanicznego, elementu zaskoczenia. Natomiast mężczyźni wolą proste pomysły: kino, kolacja, kwiaty" - powiedział.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!