PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Genomtec i Amplus wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązanie dla sadownictwa i rolnictwa

Genomtec i Amplus wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązanie dla sadownictwa i rolnictwa Miron Tokarski, prezes Genomtec / fot. materiały prasowe
0 0

Genomtec i firma Amplus wprowadzają na rynek Genomtec Fresh, mobilne urządzenie diagnostyczne do detekcji grzybów, nicieni i bakterii przy uprawach owoców i warzyw. Nowatorskie urządzenie to odpowiedź wrocławskiego startupu na potrzebę jednego z liderów rynku w regionie. - Szybsza oraz tańsza diagnostyka wirusów i bakterii umożliwi większe zbiory i zminimalizuje użycie środków chemicznych w rolnictwie - informują firmy w komunikacie.

Amplus, producent i dystrybutor warzyw oraz owoców z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł nawiązał współpracę z wrocławskim start-upem. Strony zamierzają wspólnie wprowadzić przełomowe innowacje do sadownictwa, ogrodnictwa i rolnictwa. Na pierwszy ogień idzie przenośne, niewielkie urządzenie Genomtec Fresh, mające moc potężnego laboratorium.

- Genomtec Fresh to wymyślony, skonstruowany i opatentowany przez Polaków analizator składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody. Kilkunastokrotnie tańszy, kilkukrotnie mniejszy i wydajniejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Dzięki Genomtec Fresh można szybko i ze 100 proc. pewnością zbadać, czy np. w glebie nie znajdują się grzyby, nicienie lub bakterie zagrażające uprawom. Wczesna diagnostyka oznacza nie tylko znaczne ograniczenie strat w uprawach, ale również zdecydowanie bardziej racjonalne stosowanie środków ochrony roślin – podkreśla Miron Tokarski, prezes Genomtec i zarazem naukowiec pracujący nad przenośnym laboratorium dla rynku owocowo-warzywnego.

Genomtec Fresh to pierwszy na świecie opticycler, oparty o opatentowany system grzewczo pomiarowo-detekcyjny, wykorzystujący fale elektromagnetyczne, dzięki czemu po maksymalnie 35 min. wiadomo, czy w danej próbie znajduje się patogen z testowanej listy i czy jest on szkodliwy dla uprawy.

– Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody – podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus.

Wrocławski analizator działa w oparciu o technologię amplifikacji kwasów nukleinowych INNAT. Autorska metoda detekcji SNAAT™ oraz urządzenie – chronione są międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi. Dzięki urządzeniu powstanie nowa gałąź biznesowa Amplusa. Na początek 40 urządzeń trafi do specjalistów Agro Smart Lab a docelowo Amplus chce wprowadzić Genomtec Fresh i usługi z nim związane m.in. do Bułgarii, Macedonii, Maroku oraz Iranu.

– Obecnie do badania gleby wykorzystuje się znany od wielu lat termocykler fluorescencyjny, jego koszt to nawet kilkaset tysięcy zł. Tymczasem cena Genomtec Fresh to zaledwie kilka tys. zł. Dlatego jest to rozwiązanie pożądane w skali globalnej – zapewnia Miron Tokarski.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!