PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Hakerzy najczęściej atakują firmy przez e-mail

Hakerzy najczęściej atakują firmy przez e-mail fot. Andrzej Wawok
0 0

Według najnowszego raportu firmy F-Secure, najsłabszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie firm są skrzynki poczty elektronicznej. To właśnie przez nie hakerzy najczęściej atakują przedsiębiorców - dzięki e-mailom dochodzi do ponad jednej trzeciej ataków.

"Dane z raportu potwierdzają niepokojącą skuteczność kampanii phishingowych, w których celem i wektorem ataku jest człowiek, a nie system. W większości przypadków tego typu cyberataki wykorzystują socjotechnikę. Badanie pokazuje, jak istotne jest edukowanie i wyczulanie pracowników wszystkich szczebli na symptomy, które powinny być dla nich alarmujące" - stwierdził wiceprezes Rapid Detection Center w firmie F-Secure, Leszek Tasiemski.

Według badań F-Secure, poza niebezpieczeństwem płynącym z phishingu (16 proc. ataków) oraz złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach (18 proc.) najczęstszym źródłem cyberataków na firmy jest wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu oraz oprogramowania w firmowej sieci (21 proc. przypadków).

Raport firmy zwraca uwagę na to, że około jednej piątej przeanalizowanych przypadków to tzw. ataki wewnętrzne, które spowodowało działanie pracownika zatrudnionego w danej organizacji. "Aż jedną piątą stanowiły celowe działania osób ze środowiska firmy. Ta obserwacja powinna zwrócić uwagę na to, jak ważna w każdym przedsiębiorstwie jest segmentacja zasobów sieciowych i ograniczanie uprawnień dostępu do danych" - opowiada Tasiemski.

Wymierzone w jedną, konkretną osobę lub organizację ataki ukierunkowane stanowią według F-Secure 55 proc. wszystkich incydentów, ataki nieukierunkowane zaś - masowe, z przypadkowymi ofiarami - to 45 proc. wszystkich naruszeń bezpieczeństwa. "Mamy do czynienia z dwoma, bardzo różnymi w naturze, modelami ataków. Z jednej strony są to ataki przypadkowe, oportunistyczne. Do tej kategorii możemy śmiało zaliczyć np. masowy atak ransomware, podczas którego tylko część zaatakowanych organizacji okaże się podatna. Niewiele większy odsetek stanowią ataki ukierunkowane - przygotowane pod kątem konkretnej organizacji, a nawet osoby. Zazwyczaj są one dokładniej przemyślane i trudniejsze do wykrycia, a ich celem jest głównie kradzież danych" - podsumowuje Tasiemski.

Najczęstszym działaniem cyberprzestępców jest według autorów raportu rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania, przede wszystkim w celach zarobkowych, ale także po to, aby szpiegować zaatakowane organizacje bądź też mieć w przyszłości dostęp do ich infrastruktury.

Problemem, z którym borykają się ofiary cyberataków, jest przede wszystkim odpowiednio szybkie reagowanie na incydenty. Według F-Secure, w wielu przypadkach wykrycie naruszeń bezpieczeństwa ma miejsce nawet rok po zaistnieniu zdarzenia.

Specjaliści pracujący w firmie zalecają rewizję procedur cyberbezpieczeństwa w firmach, a także inwestycję w odpowiednie rozwiązania do wykrywania i reagowania na incydenty. Ich zdaniem, niezmiernie istotne jest również przeprowadzanie regularnych szkoleń pracowników w celu podwyższania świadomości na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. 

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

lila 22-02-2018, 19:02:

Pomóżmy odrodzić się Browarowi Fuhrmann w Połczynie-Zdroju !!! Sprawmy aby legendarne Piwo Połczyńskie powróciło na Pomorze.
Do dnia dzisiejszego czeski nabywca spółki - Browary Lobkovicz nie podały oficjalnego powodu odstąpienia od transakcji przejęcia Browaru Fuhrmann.
Skutki były tragiczne i doprowadziły do rocznej przerwy w produkcji piwa w połczyńskim browarze.
Naraziły też na straty wielu dostawców i wpędziły w nędzę wielu pracowników.