PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

IERiGŻ: W lutym spadły ceny skupu większości produktów rolnych monitorowanych przez GUS

IERiGŻ:  W lutym spadły ceny skupu większości produktów rolnych monitorowanych przez GUS fot. shutterstock
0 0

- W lutym 2018 r. zmalały ceny skupu większości produktów rolnych monitorowanych przez GUS. Mleko krowie potaniało o 4,8%, żywiec wołowy o 1,7%, żyto o 1,6%, pszenica o 1,2%, a jęczmień o 0,4%. Wyższe ceny skupu odnotowano w przypadku trzody chlewnej (o 4,0%), drobiu (o 1,7%) oraz kukurydzy (o 1,4%). Łącznie bieżący wskaźnik zmian cen skupu wyniósł w lutym br. 99,2 punktu, a ruchomy indeks cen skupu wzrósł w marcu 2018 r. o 0,2 pkt. proc. do 99,3 punktu. Jednocześnie nieznacznie podrożały środki produkcji dla rolnictwa - informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ w raporcie.

Jak informują eksperci IERiGŻ w marcu 2018 r. koniunktura w rolnictwie pogorszyła się pod wpływem spadku wskaźnika potencjalnego popytu. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zmalał o 0,3 pkt. proc. do 99 punktów pod wpływem zmniejszenia wyrównanego indeksu potencjalnego popytu o 0,9 pkt. proc. do 99,1 punktu. Ruchomy indeks nożyc cen wzrósł w tym czasie o 0,2 pkt. proc. do 98,9 punktu. Spadek wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu spowodowany był przede wszystkim pogorszeniem obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi oraz mniejszą sprzedażą przemysłu spożywczego. Wyrównany indeks wynagrodzeń i cen żywności, jak również inflacji i cen żywności nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie w marcu br. był jednocześnie o 1,2 pkt. proc. niższy niż rok wcześniej. Wyrównany wskaźnik nożyc cen zwiększył się w marcu 2018 r. o 0,2 pkt. proc. do 98,9 punktu. Był równocześnie o 1,8 pkt. proc. niższy niż rok wcześniej. O spadku wyrównanego wskaźnika nożyc cen w marcu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca zadecydowało zwiększenie wyrównanego wskaźnika cen skupu, przy stabilnym wskaźniku cen środków produkcji. Na wzrost indeksu cen skupu wpłynęły przeniesione skutki wcześniejszych podwyżek cen (m.in. we wrześniu 2017 r.), których nie zdołała osłabić lutowa ujemna dynamika cen większości podstawowych surowców rolniczych. Należy jednak podkreślić, że tempo spadku cen skupu w lutym br. było wyraźnie mniejsze niż w styczniu.

- Środki produkcji drożały już 7 miesiąc z rzędu, a średni wzrost ich cen w lutym 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniósł 0,1%. O wzroście cen w lutym zadecydowały przede wszystkim wysokie podwyżki cen maszyn rolniczych, których nie zdołały zniwelować wyraźne obniżki cen nośników energii. Środki mechanizacji rolnictwa podrożały w lutym o 0,9%, a materiały budowlane o 0,5%. O około 1,0% potaniały z kolei bezpośrednie nośniki energii. Lutowe podwyżki cen nie wpłynęły jednak na zmianę wyrównanego wskaźnika cen środków produkcji, który w marcu br. wyniósł 100,4 punktu, wobec 100,1 punktu rok wcześniej. Zmiany cen, jakie dokonały się w lutym br. były zdecydowanie niekorzystne dla producentów rolnych. Ceny koszyka skupu zmalały bowiem o 4,5%, podczas gdy środki produkcji dla rolnictwa podrożały przeciętnie o ponad 0,4% - informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ w raporcie. 

Jak informują eksperci IERiGŻ konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł 95,1 punktu, podczas gdy przed rokiem, tj. w lutym 2017 r. wynosił 99,4 punktu. W najbliższych miesiącach rynkowe uwarunkowania produkcji  rolniczej prawdopodobnie nie zmienią się istotnie. Z jednej strony systematycznie rosnące ceny środków produkcji dla rolnictwa pod wpływem możliwych sezonowych podwyżek cen nawozów mineralnych i środków ochrony roślin oraz utrzymujących się stosunkowo wysokich cen bezpośrednich nośników energii nie będą sprzyjały rolnictwu. W przeciwnym kierunku działać jednak będą sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych oraz wzrosty cen niektórych produktów zwierzęcych.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!