PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Mikroprzetwórca spożywczy: Zmagamy się z coraz większą liczbą wyzwań i barier rozwoju

0 0

Przepisy dotyczące znakowania żywności, trudność w pozyskaniu środków z UE, zatrudnianie pracowników – to główne wyzwania i problemy polskich mikroprzetwórców rolnych i niedużych gospodarstw – także tych ekologicznych. Opowiada o nich w rozmowie z portalspozywczy.pl, Józef Frydryk, właściciel spółki Pro Natura z Wałcza.

Problemy mikroprzetwórcom stwarzają także przepisy dotyczące zatrudniania pracowników. Właściciel firmy Pro Natura przyznaje, że powinno się je maksymalnie uprościć dla tych firm, które zatrudniają tylko kilka osób.

- Jeśli mikroprzedsiębiorca zatrudnia dwóch pracowników, a jeden zachoruje, to 50% załogi jest na zwolnieniu. I przez 32 dni trzeba wypłacić mu pobory. A pobory powinien wypłacić  ZUS! W tej sytuacji wiele mikro firm rezygnuje z zatrudniania, ograniczając swoją działalność i rozwój– dodaje Józef Frydryk.

Podkreśla także, że zatrudnienie jednego pracownika (bez kosztów inwestycyjnych) to koszt około 2-2,5 tyś zł. Na to składają się szkolenia, badania miejsca pracy, opisy stanowiska, czy przepisy BHP (np. na wejście powyżej trzeciego szczebla trzeba mieć badania i zgodę do pracy na wysokościach). Jego zdaniem zamiast tego pracownik powinien otrzymywać wykaz przepisów wraz z terminem zapoznania się z nimi. Następnie powinien potwierdzić, że zapoznał się i oświadczyć, że będzie je przestrzegał.

- Nie utrudniajmy życia mikroprzedsiębiorcom z branży spożywczej i rolnikom! Dzięki im działalności Polacy mają dostęp do zdrowej i naturalnej rodzimej żywności – podsumowuje Józef Frydryk.

Z wyliczeń GUS wynika też, że przychody mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób) zwiększyły się o 7,1 proc. rok do roku, a liczba pracujących wzrosła o 5,1 proc. r/r. Wynik finansowy w 2016 r. ukształtował się na tym samym poziomie co w roku poprzednim – 124,9 mld zł i był o 34,7 proc. wyższy niż w roku 2010. W 2016 r. wskaźnik poziomu kosztów dla mikroprzedsiębiorstw wyniósł 88,1 proc., wobec 87,2 proc. w 2015 r. i 87,8 proc. w 2010 r.

Mikroprzedsiębiorstwa mają też największy udział w tworzeniu PKB - ok. 30,2% (dane za 2014 r.).

Firma Pro Natura z Wałcza posiada w swoim asortymencie kasze, makarony, otręby oraz mąki. Dodatkowo, hurtownia ze zdrową żywnością Pro Natura oferuje jedzenie idealne dla wegetarian, takie, jak: kotlety sojowe, makarony sojowe, mąki sojowe czy granulaty sojowe oraz inne. 

POPRZEDNIA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!