PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Plastikowe palety są coraz częściej stosowane w przemyśle spożywczym

Plastikowe palety są coraz częściej stosowane w przemyśle spożywczym fot. materiały prasowe
0 0

Do niedawna w Polsce paleta drewniana była standardem, którego nikt nie chciał zmieniać. Dziś plastikowe palety są coraz częściej stosowane np. w przemyśle spożywczym, w strefach czystych, czy w farmacji. Palety z tworzywa są popularne w magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych, gdzie nie można sobie pozwolić na przestoje linii transportowych, na skutek defektu palety. Doceniana jest ich trwałość, łatwość czyszczenia i dezynfekcji oraz niemal nieograniczona możliwość wykorzystania. Rynek palet z tworzywa dynamicznie się rozwija, dlatego warto przyjrzeć się jego ofercie, tak aby jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb - informuje Grupa Utz.

Oferta palet plastikowych jest dziś bardzo szeroka, zarówno pod względem wymiarów (Euro 1200x800 mm, ISO 1200x1000 mm oraz półpalety 800x600 mm), jak też koloru, który można już w przypadku większych wolumenów dopasować do barw firmowych czy innych potrzeb klienta. 

Dzięki informatyzacji, nowoczesnym systemom magazynowym i nowym technologiom pojawiła się możliwość dokładnego monitorowania obiegu palet. Producenci są w stanie już na etapie produkcji umieścić wewnątrz palety znacznik elektroniczny do kontroli ich przepływu. Dzięki temu są one dalej  w 100 % higieniczne, a ich transport bezpieczny i w pełni monitorowany.

Aby jak najlepiej dopasować palety, należy znać ich przeznaczenie. Palety mogą być wykorzystywane do magazynowania, na regałach wysokiego składowania lub do transportu. Dla branży spożywczej szczególnie zalecane są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem  do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Są łatwe w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Do strefy czystej, o dużym reżimie sanitarnym, najbardziej odpowiednie są palety higieniczne o gładkiej powierzchni, w kolorze białym.

- W pierwszej chwili zakup plastikowych produktów stereotypowo kojarzy się z wyższą ceną i co za tym idzie - bardziej kosztowną inwestycją. Warto jednak wiedzieć, że żywotność palety plastikowej to minimum 10 lat, podczas gdy drewnianej odpowiedniczki rzadko osiąga bez napraw jeden rok. Testy użytkowania palet pokazują, że ze względu na potrzebę częstych napraw, koszt użytkowania palety drewnia­nej już po pierwszym roku zrównuje się z ceną zakupu palety z tworzy­wa sztucznego. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów - informuje Grupa Utz.

Firma Georg Utz sp. z o.o. jest producentem plastikowych pojemników wielokrotnego użytku, palet i wyprasek na części techniczne z tworzywa sztucznego. Stanowi część szwajcarskiej grupy Georg Utz Holding AG, założonej w 1947 r.

Produkty Utz mają zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki - przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym, farmaceutycznym, rolnictwie, a także w dystrybucji i handlu. W portfolio obsługiwanych przez Georg Utz firm znajdują się m.in.: Bosch, Cadbury, Delphi, Opel, Philips, Polpharma, Poczta Polska, Viessmann czy Volkswagen.

Grupa Utz posiada osiem zakładów produkcyjnych w: Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Meksyku oraz sieć przedstawicielstw na całym świecie.

                                                                                                  

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

łs 12-03-2018, 10:50:

Faktycznie, zgadzam się z powyższym artykułem, gdyż jakiś czas temu kupiłem palety plastikowe PPFP1. Były bardzo drogie w porównaniu do palet drewnianych, ale muszę przyznać, że zwróciły się z nawiązką, gdyż używam ich już trzeci rok.