PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

ProKarton: Coraz więcej osób zna zasady segregacji odpadów

ProKarton: Coraz więcej osób zna zasady segregacji odpadów Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton/ fot. materiały prasowe
0 0

- Obserwujemy, że rośnie liczba osób, które znają zasady segregacji odpadów i wprowadzają je w życie. Jest to zapewne w dużym stopniu efekt działań informacyjnych i edukacyjnych, które przekładają się na ugruntowanie codziennych nawyków Polaków w zakresie selektywnej zbiórki. Nie do przecenienia jest tu rola prawodawców - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

- Jednym z ostatnich działań w tym zakresie jest wprowadzenie jednolitego systemu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku). Obowiązek prowadzenia jednolitego systemu zbiórki w całej Polsce ułatwi edukację i informowanie na temat zasad segregacji odpadów, co może przyczynić się do lepszych wyników w zakresie świadomego i prawidłowego korzystania z pojemników (worków) na odpady, a co za tym idzie znacząco wpłynąć na jakość zbieranych odpadów opakowaniowych i w konsekwencji na poziom ich recyklingu - zapewnia Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

„Nie ma śmieci, są surowce” to hasło przypomina nam, że żaden odpad wyrzucany przez nas do kosza nie powinien trafiać na składowisko. - Przeciwnie, powinien być poddawany procesowi recyklingu, dzięki któremu jesteśmy w stanie odzyskać wiele cennych surowców i ponownie je wykorzystać, np. celulozę ze zużytych kartonów po mleku i sokach można ponownie wykorzystać do produkcji pudełek tekturowych czy papierowych ręczników. Tego wymaga od nas dbałość o środowisko naturalne, ale także podejście praktyczne – coś co ma wartość, nie powinno być traktowane jako śmieć – zapewnia Jan Jasiński.

Fundacja ProKarton powstała w 2011 r. Założyły ją firmy, które wprowadzają na polski rynek materiał opakowaniowy, technologię przetwórczą, urządzenia napełniające i pakujące głównie do niskoprzetworzonej płynnej żywności, takiej jak mleko i produkty mleczne oraz soki owocowe.

Fundacja została powołana do życia jako odpowiedź na społeczną potrzebę w zakresie edukacji ekologicznej. Promujemy kartony do płynnej żywności, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest to opakowanie nowoczesne, które daje gwarancję najlepszej ochrony zapakowanej w nie płynnej żywności (w tym żywności wrażliwej, takiej jak mleko i produkty mleczne) oraz, z uwagi na swoje atrybuty ekologiczne, minimalizuje wpływ na środowisko naturalne.

Cele statutowe Fundacji są ściśle związane z edukacją ekologiczną oraz z promocją zachowań proekologicznych. Edukacja dotyczy przede wszystkim poszerzania wiedzy konsumentów na temat zalet kartonowych opakowań do płynnej żywności oraz zasad selektywnej zbiórki  i recyklingu takich opakowań.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!