PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Przedsiębiorstwa w Polsce czują się coraz mniej przygotowane na różnego rodzaju ryzyka

Przedsiębiorstwa w Polsce czują się coraz mniej przygotowane na różnego rodzaju ryzyka fot. Shutterstock
0 0

Przedsiębiorstwa w Polsce czują się w coraz mniejszym stopniu przygotowane na różnego rodzaju ryzyka, w tym te najistotniejsze dla ich organizacji – zgodnie z raportem Aon wskaźnik przygotowania jest najniższy od kilku lat. Co piąta firma w Polsce przyznaje, że w ubiegłym roku poniosła straty z tytułu zmian w otoczeniu prawnym, co czwarta ze względu na wzrastającą konkurencję, a ponad połowa ze względu na należności handlowe/płatności kontrahentów.

- W bieżącym roku wprowadzanych jest szereg istotnych zmian w regulacjach, na które firmy muszą być gotowe. Niewątpliwie największą z nich jest ta związana z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa (RODO), która będzie obowiązywała od 25 maja 2018 roku. Nowe regulacje to nowe wyzwania i konieczność dostosowania się do nich. Wraz z wprowadzaniem nowych przepisów i regulacji, zwiększa się ryzyko regulacyjne i tym samym obowiązki i kary, jak np. w przypadku RODO czy MAD. Rosną koszty związane z wdrożeniem regulacji, a zagadnienia związane z ryzykiem pojawiają się niemal w każdej z nich – mówi Janusz Słobosz, dyrektor działu doradztwa ds. zarządzania ryzykiem w Aon.

- Dodatkowo istnieje szereg wyzwań w obszarze ekonomii, demografii, geopolityki czy technologii. Zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem w jeszcze większym stopniu nabierają na znaczeniu. Można założyć, że firmy dokonują wszelkich starań, aby odpowiednio się do tych zmian przygotować, jednak zawsze pozostaje ta niepewność, czy wszystkie zmiany zostały uwzględnione, a także pojawiają się pytaniai wątpliwości związane z zastosowaniem nowych aktów prawnych. Dlatego warto spojrzeć na organizację całościowo, gdyż może to pomóc w podejmowaniu proaktywnych i skutecznych działań. Na pewno jako punkt startowy bardzo pomocne jest indeks RMI stworzony przez Aon – dodaje.

RMI (Risk Maturity Index), czyli indeks dojrzałości zarządzania ryzykiem Aon to bezpłatne, poufne i dostępne dla każdej firmy narzędzie do pomiaru stopnia przygotowania firmy na wystąpienie ryzyk.

Aon podaje, że wystąpienie poszczególnych ryzyk ma niezaprzeczalnie wpływ na wyniki finansowe firmy, dlatego tak istotne jest odpowiednie ich zidentyfikowanie i zarządzanie w przypadku ich wystąpienia. Firmy w Polsce stosunkowo rzadko posiadają formalne plany działania na wypadek wystąpienia kluczowych ryzyk, przy czym przyznają, że ponoszą straty w związku z ich wystąpieniem.

Jednym z ryzyk wymienianych przez wielu przedsiębiorców w Polsce jako kluczowe są zmiany w otoczeniu regulacyjnym, na co wpływ ma z pewnością duża liczba zmian przepisów wprowadzanych corocznie dla przedsiębiorców. W 2018 roku już nastąpiło wiele istotnych zmian prawnych, a kolejne są przed nami.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!