PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Przemysł 4.0 oferuje nowe możliwości dla przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym spożywczych

Przemysł 4.0 oferuje nowe możliwości dla przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym spożywczych fot.PTWP
0 0

Problem transformacji sektora produkcyjnego do Przemysłu 4.0 stanowi od wielu lat przedmiot specjalistycznych badań przeprowadzanych (głównie w Niemczech) zarówno przez ekonomistów jak i pracujących w przemyśle specjalistów innych dziedzin, w tym inżynierów, statystyków, informatyków. Niemcy - podobnie jak Austria - są jedynymi wysoko rozwiniętymi gospodarczo państwami w świecie zachodnim, które były w stanie utrzymać udział sektora produkcyjnego w PKB w ciągu ostatnich 20 lat - pisze dla serwisu portalspożywczy.pl dr Zbigniew Gontar, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania.

Niemiecki przemysł – w odróżnieniu od innych krajów uprzemysłowionych w Europie - utrzymał produkcję w dużej mierze w swoim kraju i przyspieszył automatyzację w odpowiedzi na wzrost kosztów płac i produkcji, aczkolwiek za cenę zmiany strukturalnej (niektóre branże: przemysł tekstylny, elektronika rozrywkowa, przemysł stoczniowy częściowo zostały zredukowane lub zniknęły całkowicie, inne rozwinęły się lub pojawiły się na nowo: sektor motoryzacyjny, budowa samolotów, technologie medyczne, inżynieria maszyn i urządzeń). Należy zauważyć, że cena produktów odgrywa tu rolę drugorzędną - kluczowymi czynnikami w tym zakresie są jakość produktu, niezawodność i innowacyjne rozwiązania, w tym usługi dodatkowe zintegrowane z produktem.

Zauważmy, że dorobek pisarski badaczy w tej dziedzinie jest imponujący i stanowi rezerwuar dobrych pomysłów, z których mogłyby skorzystać inne kraje podążające ścieżką transformacji sektora produkcyjnego do Przemysłu 4.0. Wśród znaczących publikacji znajduje się m.in. raport opracowany przez Homeland Security Research Corp. (HSRC) p.t. “Industry 4.0 Market and Technologies – 2018-2023 – Focus on Europe” oraz opracowanie zatytułowane “Industrie 4.0 in der Nahrungsmittelindustrie” przygotowane przez zespół autorów: Jens Göcking, Karla Kleinhempel, Angelika Satzer oraz Viktor Steinberger. W Polsce, badania z tej dziedziny prowadzi m.in. Katedra Informatyki (KI) na Wydziale Zarządzania (WZ) Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). Znaczenie badań tego typu ciągle rośnie, czego wyrazem jest szereg warsztatów, których celem jest zapoznanie uczestników z kluczowymi informacjami dotyczącymi barier i konsekwencji transformacji sektora produkcyjnego do Przemysłu 4.0 – m.in. niedawno zakończone warsztaty „Central European Cooperation in Smart Specialisation on the Application of ICT and Advanced Manufacturing Solutions in the Food Supply Chain workshop” zorganizazowane w dniach od 4 do 5 kwietnia 2018 roku w Budapeszcie, na których prezentowano następujące zagadnienia: cyfrowa transformacja łańcucha dostaw żywności poprzez zautomatyzowaną wymianę danych połączonych siecią komputerową zorientowaną na tworzenie wartości oraz wzrost efektywności wykorzystania zasobów, poziomu praktyk przyjaznych środowisku oraz redukcja ilości odpadów i kosztów. Spośród projektów realizowanych w ostatnich latach Europie, należy wymienić przede wszystkim projekt o nazwie SmartFactoryKL - niemieckiego centrum badawczego w dziedzinie sztucznej inteligencji - dotyczący budowy środowiska dla reindustrializacji i modernizacji technologicznej Europy oraz projekt o nazwie StreetScooter Uniwersytetu w Akwizgranie, dotyczący budowy fabryki prowadzącej działalność w zakresie projektowanie i budowy samochodów elektrycznych oraz realizacji powiązanych usług, przejęty przez Deutsche Post i wykorzystany do budowy furgonów do przewozu poczty.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!