PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PwC: Tylko 8 proc. polskich przedsiębiorstw odpornych na cyberataki

PwC: Tylko 8 proc. polskich przedsiębiorstw odpornych na cyberataki Fot. shutterstock
0 0

Jedynie 8 proc. polskich firm jest dojrzałe pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego - wynika z przedstawionego we wtorek raportu firmy doradczej PwC. Tymczasem, jak dodano, w 2017 r. w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44 proc. polskich przedsiębiorstw, a 62 proc. odnotowało zakłócenia.

Jak podkreślili autorzy badania "Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępczością liczą na szczęście", Indeks Cyberbezpieczeństwa, stworzony na podstawie badania ponad 100 polskich firm, wskazuje, że tylko 8 proc. z nich "jest w pełni dojrzałe pod względem odporności na cyberzagrożenia".

Oznacza to, jak wyjaśnił w poniedziałek Piotr Urban z PwC, że dysponują one odpowiednimi narzędziami i systemami zabezpieczeń (wdrożone SIEM, Anty APT, IPS/IDS, SOC), czy mają specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa, "a budżet na bezpieczeństwo stanowi co najmniej 10 proc. wartości całego budżetu IT".

"Cyberzagrożenia to nie tylko problem IT, ale poważne ryzyko biznesowe. Prezesi z prawie wszystkich regionów świata zaliczają je do 5 najważniejszych ryzyk dla swojej firmy" - powiedział Urban.

Jak dodał, tylko w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej obszar ten wciąż nie jest priorytetowym. "Również w Polsce często obserwujemy cyber-ruletkę, liczenie na szczęście i fałszywe przekonanie, że firma jest dobrze zabezpieczona" - wskazał Urban. Dodał, że mamy w tym obszarze "sporo do nadrobienia".

Z kolei, jak powiedział, Tomasz Sawiak z PwC, coraz trudniej nadążyć za rozwojem technologii, która "wspiera efektywność biznesu, ułatwia pracę i przyczynia się do większej integracji przedsiębiorstw, konsumentów i międzynarodowych rynków", a jednocześnie otwiera drzwi "do świata biznesu dla osób o nieuczciwych zamiarach, stając się źródłem istotnych strat, zarówno finansowych, jak też związanych z reputacją".

"Polskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo średnio zaledwie 3 proc. swojego całkowitego budżetu IT, a to zdecydowanie za mało, by można było mówić o rozsądnym poziomie bezpieczeństwa" - ocenił Urban.

Z danych, jak dodał Tomasz Sawiak z PwC, wynika również, w 2017 r. 65 proc. firm w Polsce "wykryło incydenty związane z bezpieczeństwem". Ich najczęstszym źródłem są, jak wskazał, aktualni pracownicy (33 proc.), hakerzy (28 proc.) oraz byli pracownicy (13 proc.). "Skutki cyberataków dla polskich przedsiębiorców były dotkliwe. 44 proc. z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Odsetek ten jest prawdopodobnie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 62 proc. firm odnotowało zakłócenia i przestoje funkcjonowania w tym 26 proc. takie, które trwały więcej niż jeden dzień roboczy" - zaznaczył Sawiak.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!