PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Rosnące oczekiwania jakościowe wyznaczają trendy rynkowe w logistyce

Rosnące oczekiwania jakościowe wyznaczają trendy rynkowe w logistyce fot. Fresh Logistics Polska
0 0

Obecne trendy rynkowe dążą zgodnie w jednym kierunku – operator logistyczny ma za zadanie dostarczać więcej, częściej, dokładniej, bezbłędnie i bez uszkodzeń. Oczekiwania klientów przez ostatnie lata ewoluowały w kierunku rosnących oczekiwań jakościowych, coraz krótszego czasu reakcji na zmieniające się potrzeby przy nieograniczonej wręcz elastyczności i presji związanej z poziomem kosztów usług logistycznych – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Marcin Turski, dyrektor sprzedaży i obsługi klienta Fresh Logistics Polska.

Rynek produktów świeżych jest bardzo wymagający, a słowo NAJ bez wątpienia króluje na każdym etapie łańcucha dostaw:

- Możliwość złożenia zamówienia przez odbiorców do producentów (dostawców) jak najpóźniej jest to możliwe.
- Złożenie zamówienia przez producenta na wykonanie usługi logistycznej (magazynowania, konfekcjonowania, dystrybucji towarów) możliwie jak najpóźniej.
- Możliwość zrealizowania najmniejszego zamówienia przez 7 dni w tygodniu – codziennie świeża dostawa, a tym samym najmniejsze straty w przypadku przeterminowania produktu na półce sklepowej.
- Najpóźniejszy odbiór towaru od producenta – załadunek towaru bezpośrednio z produkcji na samochód.
- Najszybsza dostawa produktów do odbiorcy, magazynu centralnego sieci handlowej w dniu następnym po wydaniu towaru, oczywiście na najwcześniejszą godzinę.
- Najszybsza informacja w przypadku problemów związanych z dostawą czy jakością towarów.
- Najniższa rynkowa stawka za usługę logistyczną.

- Aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów operator logistyczny zmuszony jest do ciągłej optymalizacji swoich procesów, tak aby słowa lepiej, szybciej, taniej nie były tylko chwytami marketingowymi, ale namacalnymi benefitami dla klientów – mówi Marcin Turski.

Podkreślić należy również konieczność inwestowania w infrastrukturę, tabor czy nowoczesne rozwiązania IT, co jest bez wątpienia gwarantem wysokiej jakości usług – parametru kluczowego z punktu widzenia klienta, natomiast generującego olbrzymie koszty dla firmy transportującej i magazynującej towary.

Jego zdaniem, odbiorcy usług logistycznych coraz większą uwagę skupiają na szybkim przepływie informacji dotyczących towarów, które przekazali w ręce operatora logistycznego. Wobec powyższego inwestowanie w nowe technologie nie jest w chwili obecnej dodatkowym atutem budującym przewagę konkurencyjną, ale obowiązkiem jeżeli firma logistyczna chce być kluczowym graczem na rynku.

- Biznesowe relacje operatora logistycznego z kontrahentami muszą opierać się na koncepcji win-win. Rolą operatora logistycznego, stojącego pośrodku łańcucha dostaw, jest przede wszystkim zbudowanie pomostu pomiędzy oczekiwaniami producentów a finalnych odbiorców. Ponadto, w ostatnich latach na znaczeniu zyskuje koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Czołowi gracze na rynku muszą być świadomi, że harmonii pomiędzy środowiskiem firmy, a jej otoczeniem jest potrzeba do prawidłowego funkcjonowania obu obszarów. Klienci coraz częściej pytają i doceniają zaangażowanie społeczne i troskę o środowisko. Strategia CSR realizowana w ramach koncepcji win-win buduje przewagę konkurencyjną i bez wątpienia jest wartością dodaną, która wpływa na wzrost zaufania do operatora logistycznego – mówi dyrektor sprzedaży i obsługi klienta Fresh Logistics Polska.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!