PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Szef OPZZ: Zmiany w prawie pracy musi poprzedzić umowa społeczna

Szef OPZZ: Zmiany w prawie pracy musi poprzedzić umowa społeczna Jan Guz, fot. OPZZ
0 0

Przewodniczący OPZZ Jan Guz ocenia, że zmiany w prawie pracy muszą być poprzedzone umową społeczną, w której wszystkie strony zaakceptują istotę i kierunek zmian. Jego zdaniem, należy o tym rozmawiać na forum Rady Dialogu Społecznego.

"OPZZ wcześniej to (projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy - PAP) oprotestował, bo uważamy że jest tu wiele nieprawidłowości (…). Odrzuciliśmy projekt w skali makro, natomiast powiedzieliśmy też, co jest, a co nie jest do zaakceptowania przez związki" - powiedział w piątek PAP Guz, przyznając, że prawo pracy wymaga poprawy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła w piątek, że nowy Kodeks pracy nie może być przyjęty wbrew woli stron, które nad nim pracowały. Zapowiedziała też, że resort przygotuje nowelizację kodeksu, wykorzystując niektóre propozycje komisji kodyfikacyjnej odnośnie czasu pracy; nie podała szczegółów w tym zakresie.

Jak powiedział przewodniczący Guz, OPZZ będzie w stanie ocenić te propozycje dopiero, gdy pozna szczegóły. Podkreślił, że dla strony związkowej istotne jest np. stworzenie dobrych regulacji odnośnie czasu pracy osób zatrudnionych w małych firmach, do 10 pracowników, obecnie - jak ocenił szef OPZZ - "bardzo źle traktowanych" w kodeksie.

"Oni praktycznie nie mieli żadnych praw, żadnego rozliczania, żadnej ewidencji czasu pracy" - powiedział przewodniczący. Nawiązał także do kwestionowanej przez związki propozycji zawieszenia wypłat za nadgodziny, by tak zamrożone środki można było wykorzystać np. w kryzysie.

"W Polsce jest bardzo duża grupa tzw. biednych pracujących. W tej sytuacji, jeżeli pracownik pracuje nadliczbowo, to wiadomo, że chce pieniądze od razu, bo musi utrzymać rodzinę tu i teraz; jeżeli podejmie dodatkowy wysiłek, to musi otrzymać za to rekompensatę" - mówił Guz.

Dodał, że związkowcom zależy także na regulacjach dotyczących układów zbiorowych pracy, które - jak ocenił Guz - "są cywilizowaną formą rozwiązywania problemów pracowniczych w całej Europie". "Należy ocenić, ile z tych propozycji zmian jest możliwe do zawarcia w układach zbiorowych pracy" - wyjaśnił przewodniczący OPZZ.

Przypomniał, że OPZZ proponuje poprzedzenie potencjalnych zmian kodeksowych umową społeczną wszystkich zainteresowanych stron. Ocenił, że dobrym forum dalszego dialogu w sprawie kierunków zmian prawa pracy jest Radia Dialogu Społecznego.

"Nie powiedzieliśmy, że nie chcemy w ogóle nad tym pracować. Tylko trzeba zawrzeć, w postaci jakiegoś układu, umowę społeczną w tej sprawie" - powiedział Guz, oceniając, iż obecne dyskusje dotyczące tego, czy np. nastąpi tylko częściowa nowelizacja kodeksu, czy też kontynuowane będą prace nad nowym, tylko potęgują bałagan w tym zakresie.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!