PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Szydło: Chcemy, żeby UE rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka

Szydło: Chcemy, żeby UE rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka Premier Beata Szydło fot. Szymon Jankowski
0 0

Chcemy, żeby UE rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka: bezpiecznie, szybko, nastawiona na sprawy swoich mieszkańców - mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystości przekazania przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Premier Beata Szydło na Zamku Królewskim w Warszawie przekazała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi. Przewodnictwo Polski w V4 formalnie zakończy się 30 czerwca. Wystąpienie premier Beaty Szydło poprzedziła prezentacja krótkiego filmu podsumowującego rok przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że ostatnie 12 miesięcy polskiej prezydencji, to czas intensywnej pracy. "Przede wszystkim myślę, że dobrej pracy dla naszego regionu i naszych obywateli" - zaznaczyła.

"Taki cel postawiliśmy sobie, kiedy zaczynaliśmy tę drogę polskiej prezydencji, kontynuację tych dobrych projektów, pomysłów, które przekazał mi premier Czech Bohuslav Sobotka, które wcześniej realizowała prezydencja słowacka, ja dzisiaj przekażę Viktorowi Orbanowi" - podkreśliła Szydło.

Jak dodała, Grupa Wyszehradzka jest grupą państw, które przede wszystkim zajmują się sprawami swoich obywateli. "To nas łączy. Możemy mieć różne zdania, różne opinie, rzeczą jest to naturalną, bo każde państwo ma swoje cele, jesteśmy suwerennymi państwami. Ale łączą nas nasi obywatele, nasze bezpieczeństwo, nasze wspólne pojmowanie solidarności, szacunku dla siebie, rozumienia własnej tożsamości, kultury, pamiętania, skąd jesteśmy i myślenia tymi kategoriami o rozwoju Europy" - zaznaczyła.

"Chcemy, żeby UE rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka: bezpiecznie, szybko, nastawiona na sprawy swoich mieszkańców" - oświadczyła Szydło.

Jak dodała państwa Grupy Wyszehradzkiej łączy nie tylko polityka i UE, ale "prawdziwa przyjaźń naszych regionów" i zrozumienie dla własnych spraw. Zdaniem premier Grupie Wyszehradzkiej udało się osiągnąć bardzo wiele w ciągu ostatniego roku polskiej prezydencji w V4.

"Byliśmy widocznym i wpływowym uczestnikiem debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej, nasz głos był mocny i słyszalny. Dzięki zaangażowaniu wszystkich premierów był również brany pod uwagę przez naszych partnerów i de facto wyznaczał kurs dyskusji w sprawach dotyczących głównych wyzwań przed jakimi stoi Europa" - podkreśliła premier.

Szydło dziękowała premierom V4 za to, że wspólnie doprowadzili do tego, że obecnie - jej zdaniem - "Grupa Wyszehradzka jest dla wielu Europejczyków punktem odniesienia, wyznaczającym przywiązanie do wartości, cementujących nasz kontynent".

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!