PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Urbaniak, BGŻ BNP Paribas: Polskę także dotknie światowy kryzys żywnościowy

Urbaniak, BGŻ BNP Paribas: Polskę także dotknie światowy kryzys żywnościowy Bartosz Urbaniak, członek zarządu Banku BGŻ BNP Paribas fot. BGŻ BNP Paribas
0 0

– W ciągu dekady ceny surowców rolnych wzrosną o blisko 100 proc. Trudno się do tej sytuacji przygotować. Warto jednak śledzić globalne notowania oraz działalność funduszy hedgingowych czy inwestycyjnych – powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Bartosz Urbaniak, wiceprezes banku BGŻ BNP Paribas.

Jak wynika z analiz banku BGŻ BNP Paribas, kryzys gospodarczy zacznie się najprawdopodobniej w Azji, być możne w Indiach.

- Pytanie brzmi tylko, jak zostanie wywołany. Uważamy, że ta sytuacja będzie miała wymiar globalny, więc dotknie również w jakimś stopniu Polski – mówił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej wiceprezes banku Bartosz Urbaniak.

Zdaniem Urbaniaka Polska, mimo że jest jednym z największych producentów żywności i więcej jej eksportuje niż sprowadza, nie oznacza, że nasz kraj kryzys ominie.

- Jeżeli ten kryzys będzie dotyczył jednego z podstawowych surowców, czyli zbóż, to będzie miał realne przełożenie na sytuację i ceny żywności w Polsce – dodał wiceprezes banku. Jego zdaniem, w przypadku zbóż, cała polska produkcja zbóż jest mniejsza niż nadwyżka eksportowa choćby Ukrainy.

Czytaj więcej: Rzeczpospolita

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

qaz 05-12-2017, 08:29:

Jeśli zboże do siewu trzeba będzie corocznie kupić, bo wysiane raz, drugi raz nie wzejdzie(modyfikacja genetyczna), to spekulacja producentów zmodyfikowanego ziarna do siewu na jego cenach zakupu będzie powodem wzrostu cen żywności. No i zawsze będzie można jeszcze podciągnąć cenę benzyny, czy innej ropy - to zawsze powoduje wzrost cen wszystkiego, żywności też. W takim kryzysie, kto będzie miał kawałek ziemi i trochę pojęcia, głodu miał nie będzie.

Shah 04-12-2017, 16:50:

To nawet GMO nie pomogło w produkcji żywności ? A może przez te wynalazki jest gorzej ?