PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

WPR nieskutecznie tworzy pozarolnicze miejsca pracy

WPR nieskutecznie tworzy pozarolnicze miejsca pracy Fot. Shutterstock
0 0

WPR jest nieskuteczna jeśli chodzi o tworzenie pozarolniczych miejsc pracy na wsi – powiedziała dr hab. Renata Grochowska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podczas konferencji pt. Jak wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich, która odbyła się 5. marca br. w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

Zwróciła uwagę, że jedną z możliwości powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich jest upowszechnianie najnowocześniejszych technologii internetowych. - Już co piąty mieszkaniec wsi korzysta z internetu. Za jego pośrednictwem osoby mieszające na wsi mogą pracować w rozmaitych zawodach poza rolniczych. W technologiach IT jest ogromny potencjał – tylko potrzeba struktur i infrastruktury – mówiła dr Grochowska.

Dodała, że już powstają rozmaite start-up'y na rzecz rolnictwa.

Odniosła się także do innych niepowodzeń Wspólnej Polityki Rolnej UE. - Mimo pracy i poniesionych nakładów nie udało się osiągnąć kilku celów. Nie udało się m.in. zmienić struktury gospodarstw. W Polsce jest zbyt dużo małych gospodarstw, które nie są towarowe. Stanowią one około 50 proc. wszystkich gospodarstw w kraju. Są one niewydolne ekonomicznie. Ponadto mamy niską produktywność rolniczą i ziemi, a także złą integracje pozioma i pionową – mówiła dr Grochowska.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!