PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Ekspert: Nie ma dowodów na skuteczność diety bezglutenowej u osób zdrowych

Ekspert: Nie ma dowodów na skuteczność diety bezglutenowej u osób zdrowych Dr inż. Katarzyna Świąder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, fot. archiwum prywatne
0 0

- Do tej pory nie ukazały się badania naukowe, które wskazywałyby na pozytywne skutki stosowania diety bezglutenowej u osób zdrowych. Natomiast wiele osób taką dietę stosuje z powodu mody kreowanej przez media - mówiła dr inż. Katarzyna Świąder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji podczas konferencji Futurefoods Tech 2018.

Dr Świąder przyznaje, że konieczność stosowania diety eliminacyjnej występuje jedynie u 6-8% konsumentów.

- Problem glutenu i jego toksyczności dotyka osoby chore na celiakię, alergie pokarmowe oraz nadwrażliwość na gluten i pszenicę. Na celiakię cierpi 1 proc. światowej populacji i 1 proc. mieszkańców Polski. Z kolei problem nadwrażliwości pokarmowych dotyka ok. 6 proc. populacji. Czyli tak naprawdę mamy ok. 6-8 proc. osób, które wymagają stosowania diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu produktów z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa nieznanego pochodzenia oraz przetworów z ich udziałem – dodała.

Ekspertka zauważa, że przy tworzeniu produktów bezglutenowych, technolodzy żywności mają często problemy z uzyskaniem właściwej konsystencji, trwałości i akceptowalności produktu.

- Posiłki osób, które są na diecie bezglutenowej, bardzo często nie są właściwie zbilansowane. Nadmiernie spożywają cukry, tłuszcze, sól i dostarczają więcej kalorii. W efekcie mają wyższe BMI, bo tyją na tej diecie, a nie chudną. Poza tym niezbilansowana dieta bezglutenowa powoduje niskie spożycie błonnika pokarmowego, niedobory witamin B1, B2, B3, D, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, miedzi, cynku, selenu. Są to składniki, w które warto wzbogacać produkty bezglutenowe – dodała.

Czym zatem zastępować gluten w produktach spożywczych?

- Surowców, stosowanych jako zamienniki produktów zawierających gluten jest całe mnóstwo. W badaniach, które przeprowadzaliśmy, najlepiej sprawdzała się gryka, gdyż chleby z niej wypiekane miały dobrą teksturę, wysoką akceptowalność i długą trwałość. Przy projektowaniu żywności bezglutenowej warto także zwrócić uwagę na certyfikację. Osoby, które są na ścisłej diecie bezglutenowej z powodu celiakii, szczególnie zwracają uwagę na certyfikaty przekreślonego kłosa. Zgodnie z ustaleniami FAO/WHO za bezglutenowe uważa się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na 1 kg produktu). Popularność żywności bezglutenowej jest największa w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że ok. 65 mln Amerykanów kupuje tego rodzaju żywność – dodaje Świąder.

Dr inż. Katarzyna Świąder - ekspert ds. żywności, międzynarodowy wykładowca akademicki, SGGW, specjalista w dziedzinie żywności funkcjonalnej, oceny sensorycznej i projektowania żywności. Współpracuje z przemysłem spożywczym oraz innymi instytucjami. Współautorka wdrożeń nowych produktów spożywczych. Międzynarodowy wykładowca akademicki (Tajwan, Indie, Francja, Hiszpania, Indonezja). Adiunkt na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych oraz autorką wielu publikacji krajowych i zagranicznych. Jako ekspert ds. żywności i żywienia sprawnie łączy teorię z praktyką. W jej licznych szkoleniach i wykładach wzięło udział już ponad 1000 osób, w tym dzieci, młodzież i seniorzy w Polsce i za granicą.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Aldona 17-05-2018, 17:11:

Witam, też bym chciała poznać przepisy prawne, na podstawie których dokonuje się certyfikacji bezglutenowej żywności

Anna B. 16-05-2018, 09:20:

certyfikacja bezglutenowej żywności - co za bzdura - nie autorka poda przepisy prawne będą podstawą tej certyfikacji