PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Feerum: Przychody ze sprzedaży w IV kw. 2017 wzrosły o 144 proc. rdr

Feerum: Przychody ze sprzedaży w IV kw. 2017 wzrosły o 144 proc. rdr Daniel Janusz, prezes zarządu Feerum S.A., fot. materiały prasowe
0 0

Feerum S.A., producent kompleksowych elewatorów zbożowych w Polsce działający także na rynkach eksportowych, podsumował 2017 rok. Na poziomie wyników finansowych IV kwartał 2017 roku przyniósł blisko 144-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W analizowanym roku spółka w Polsce zrealizowała 46 kompleksowych obiektów suszarniczo – magazynowych na łączną kwotę 45,7 mln PLN, w tym sześć w roli generalnego wykonawcy.  Portfel zakontraktowanych zamówień na lata 2017-2019 jest rekordowy - wynosi około 123,1 mln PLN i obejmuje 72 umowy. Stale rośnie potencjalny portfel klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę. Obecnie kształtuje się on na poziomie około 280 mln PLN. Zarząd spółki przewiduje w związku z tym, że wyniki roku 2018 będą znacznie wyższe niż zrealizowane w 2017 r.

Feerum konsekwentnie realizuje strategię ekspansji na rynku afrykańskim. Podpisana umowa z National Food Reserve Agency z siedzibą w Dar es Salaam (Zjednoczona Republika Tanzanii) na wybudowanie pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących obiektów magazynowych, o łącznej wartości  33,1 mln USD (ok. 139,9 mln zł), uzyskała ratyfikację międzyrządową. 

Dodatkowo kontynuowane są działania sprzedażowe na rynkach Europy Zachodniej, rośnie zaangażowanie na terenie Litwy, prowadzona jest aktywna i skuteczna działalność handlowa na terenie Ukrainy. Rozpoczęte zostały projekty na rynku rumuńskim. W toku są także intensywne prace marketingowe i pierwsze oferty na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Kazachstanu. 

Feerum obserwuje stały popyt na elewatory, zarówno na rynku krajowym, jak za granicą. Obecny portfel zamówień obejmuje 72 umowy o wartości około 123,1 mln zł z terminem realizacji w latach 2017-2019. Za granicą największą aktywność spółka wykazywała na europejskich rynkach północno-wschodnich, co przekłada się na rosnącą liczbę zamówień z tego kierunku. Obecnie Feerum startuje w przetargach na Litwie, Łotwie i w Estonii, gdzie realizacja inwestycji podobnie jak w Polsce przebiega w korelacji z dopłatami unijnymi. Potencjał rynku krajów bałtyckich szacuje na poziomie około 32 mln zł. W bieżącym roku spółka uruchomiła kilkanaście obiektów magazynowo - suszarniczych w tych krajach, co gwarantuje i umacnia jej pozycję na lokalnych rynkach.  Istotny wzrost zaangażowania obserwowany jest na Ukrainie, gdzie na obecną chwilę, poza zakontraktowanymi umowami, planowane i projektowane są inwestycje na poziomie około 20 mln zł. Ponadto wzrostowa tendencja tego rynku powinna zostać utrzymana w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Spółka nawiązała współpracę z nowymi partnerami, posiadającymi wieloletnie doświadczenie w branży rolnej, co obiecująco wpływa na planowaną sprzedaż na tamtejszym rynku. Podtrzymywane i rozwijane są nadal działania handlowe na terenie Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu, gdzie spółka zintensyfikowała prace marketingowe poprzez efektywny udział w wystawach, targach rolniczych, jak również w konferencjach tematycznych organizowanych przez rządy obu krajów. Podjęte wysiłki zaowocowały podpisaniem umowy agencyjnej z dealerem, który prowadzi aktywną działalność handlową na terenie Rosji. 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!