PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

MRiRW proponuje zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu

MRiRW proponuje zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu fot. Farmer
0 0

Wprowadzenie przepisów ułatwiających zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych powstających z surowców rolniczych - zakłada projekt ustawy o nawozach i nawożeniu przygotowywany w ministerstwie rolnictwa.

Chodzi o zagospodarowanie produktów powstających w procesie fermentacji metanowej z surowców rolniczych, produktów ubocznych, odpadów oraz pozostałości z produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, projektowana nowelizacja przepisów ustawy z lipca 2007 r. wynika również z potrzeby skutecznej realizacji celów określonych w dokumencie pn. Kierunki budowy biogazowni rolniczych na lata 2010-2020, opracowanego przez Ministra Gospodarki we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projektowane zmiany można podzielić na trzy grupy zagadnień. Są to ułatwienia: dla producentów nawozów, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów pofermentacyjnych przy wprowadzaniu ich do obrotu, jak również dla obywateli/producentów rolnych do informacji na temat znajdujących się na rynku nawozów, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów pofermentacyjnych. Trzecia grupa zmian dotyczy wzmocnienia nadzoru nad rynkiem nawozów, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów pofermentacyjnych.

Ułatwienia dla producentów nawozów polegają na ograniczeniu wymagań administracyjnych dla produktów pofermentacyjnych powstałych w biogazowniach rolniczych oraz dla produktów powstałych z przerobu odchodów zwierząt gospodarskich poprzez umożliwienie wprowadzania ich do obrotu, bez obowiązku uzyskania pozwolenia MRiRW jako "nawozów naturalnych przetworzonych". Zakłada się zwolnienie z obowiązku uzyskiwania pozwoleń MRiRW na wprowadzenie do obrotu podłoży do upraw wytworzonych z torfów lub z torfów z dodatkiem nawozów oznaczonych jako "NAWÓZ WE" lub innych nawozów mineralnych dopuszczonych już do obrotu na podstawie pozwoleń MRiRW.

Ministerstwo planuje zliberalizowanie przepisów (art. 9) związanych z umieszczaniem informacji na opakowaniach nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oraz wyłączenie spod przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu produktów zawierających w swoim składzie wyłącznie mikroorganizmy, z pożywką lub stabilizatorem lub bez pożywki lub stabilizatora.

Według projektowanych przepisów podmioty chcące wprowadzić do obrotu nawozy, produkty pofermentacyjne, podłoża do upraw, środki wspomagające uprawę roślin (na podstawie art. 5 ustawy) będą miały obowiązek zgłaszania tego zamiaru do właściwego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS).

Natomiast Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) będzie miał obowiązek prowadzenia wykazu nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin lub produktów pofermentacyjnych.

Zakończyły się już konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy. Termin zgłaszania uwag upłynął 13 kwietnia br. Aktualnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa analiza zgłoszonych uwag - poinformował resort.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!