PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Piekarnia Grzybki: Polski chleb jest najlepszy na świecie

Piekarnia Grzybki: Polski chleb jest najlepszy na świecie fot. Piekarnia Grzybki
0 0

Jak mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Krzysztof Cichowski, który wraz z rodziną prowadzi piekarnię Grzybki, to Amerykanie zrobili antyglutenową kampanię, jednak ich pszenica jest inna niż nasza. –  Nasza ma ok. 27 proc. glutenu, a ta w Stanach - do 50 proc. –  mówi Gazecie Wyborczej.

Zdaniem właściciela piekarni Grzybki, polski chleb jest najlepszy na świecie. Głównie z powodu naszego zamknięcia przez 50 lat w obozie socjalistycznym. Zdobycze technologiczne do nas nie dochodziły, więc dużo zależało od umiejętności piekarzy. Według niego nie należy się również przesadnie bać glutenu w pieczywie na tradycyjnie robionym zakwasie.

– Jeśli robimy naturalną fermentację kwasu, to zawarty w mące gluten jest inaczej przez nasz organizm przyswajany. To jest jak z mlekiem i kefirem – ludzie, którzy nie mogą pić mleka, mogą pić kefir, a przecież to ten sam produkt tylko sfermentowany. Gluten w mące, z której upieczemy placki, inaczej działa na nas niż te z zakwasu –  mówi Gazecie Wyborczej Krzysztof Cichowski.

Jak czytamy na wyborcza.biz, w dwóch warszawskich zakładach produkcyjnych piekarni Grzybki pracuje 650 osób, robią dziennie 40 ton pieczywa, które rozwożone jest przez ok. 100 samochodów dostawczych do 50 firmowych sklepów w Warszawie i okolicach. Dla porównania - największe piekarnie w Polsce pieką 350 ton pieczywa dziennie.

Początki istnienia i tradycja firmy sięgają 1927 roku. 90 lat temu Henryk Cichowski otrzymał dyplom czeladnika w zawodzie piekarza. Od tamtego czasu rodzina Cichowskich na stałe związała się z produkcją pieczywa.

W 1986 roku tradycje rodzinne przejęli synowie Andrzej i Krzysztof oraz córka Elżbieta Federowicz. Wszyscy posiadają mistrzowskie uprawnienia w zawodzie piekarza oraz cukiernika.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Kazimierz 09-05-2018, 22:45:

650 osób pracuje w całej firmie nie w dwóch zakładach produkcyjnych. Jeżeli by tak było to współczuje.
100 samochodów rozwozi 400ton pieczywa czyli co resztę wożą powietrze.
Jeszcze raz współczuje 650 osób i wspomnianych 50 sklepów firmowych.
Po ile wy te produkty sprzedajecie?
Skoro jest o was artykuł to musicie mieć problemy.

henk van okrutny 08-05-2018, 09:36:

Polski tradycyjny chlep na pewno jest najlepszy na swiecie. Ale majac caly system korporacyjny w Polsce takich pseudo Nowakowskich ..... z Belgii to napewno nie daje nam to dobrego imienia.