PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Pokazy wypieku chleba i bułek z najstarszych ekozbóż na Food Show 2018

Pokazy wypieku chleba i bułek z najstarszych ekozbóż na Food Show 2018 Czesław Meus, Polska Ekologia
0 0

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia" zostało wystawcą Food Show. Czesław Meus, Beata Pietrzyk i Mieczysław Babalski będą panelistami podczas wydarzenia. Dodatkowo Arleta Żynel i Marcin Piotrowski poprowadzą pokazy kulinarne z wykorzystaniem ekologicznych produktów: kaszy, makaronów, mąki, a Czesław Meus będzie wypiekał chleb i bułki z wykorzystaniem ekologicznych zbóż i mąk.

W ramach paneli Czesław Meus, Beata Pietrzyk przedstawią informacje o warunkach certyfikacji produkcji rolniczej i przetwórczej dla żywności ekologicznej oraz warunkach certyfikacji i nadzorze technologicznym w piekarniach konwencjonalnych a Mieczysław Babalski opowie o produkcji zbóż ekologicznych i aktywizacji upraw zbóż prastarych: samopszy, orkiszu, płaskurki.

Czesław Meus wystąpi z pokazem wypieku chleba i bułeczek z najstarszych zbóż ekologicznych z samopszy, płaskurki, orkiszu. Z kolei Marcin Piotrowski z Arletą Żynel zaprezentują pokaz deserów z ziarnami zbóż ekspandowanych oraz inne potrawy z surowców zbożowych.

Czesław Meus - twórca pieczywa chronionego znakiem towarowym Makrowit. Jeden z pierwszych członków stowarzyszenia Ekoland. Od 1987 roku był właścicielem piekarni która pierwsza w Polsce zaczęła produkcję pieczywa oraz wyrobów cukierniczych ze zbóż z pełnego przemiału. Zajmuje się propagowaniem wypieków chleba z najstarszych zbóż płaskurki, samopszy, orkiszu oraz zachęca piekarzy do produkcji pieczywa bio.

Arleta Żynel jest szefową kuchni, managerem, wykładowcą w Podlaskiej Akademii Kulinarnej, była właścicielką restauracji „Arsenał” i „Mistrz i Małgorzata”. Posiada dyplom mistrzowski kucharstwa oraz dyplom ukończenia szkolenia „Profesjonale Zarządzanie w Gastronomii” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.W 2008 roku ukończyła szkolenie w Instytucie Paul Bocuse w Lyonie we Francji w ramach projektu wymiany doświadczeń „Festiwal Kuchni Francuskiej – podniesienie i certyfikacja umiejętności zawodowych kucharzy. Wraz z Michelem Labarrem przeszkoliła kucharzy sieci hoteli Ibis. Jest członkiem Polskiej Ekologii.

Od 1986 roku Aleksandra i Mieczysław Babalscy prowadzą 8-hektarowe gospodarstwo ekologiczne. „Oczkiem w głowie” Państwa Babalskich jest jednak Wytwórnia Makaronu BIO Babalscy, która od 1991 r., przetwarza produkty zbożowe pochodzące z upraw ekologicznych i produkuje makarony i mąki razowe, płatki zbożowe, otręby oraz kasze.  Początkowo produkcją makaronu trudniła się rodzina. W połowie lat 90–tych właściciele zaczęli zatrudniać kolejne osoby. Obecnie w wytwórni pracuje ok. 10 osób. W pierwszych latach firma przerabiała po kilka ton zbóż ekologicznych rocznie. Obecnie jest to już ok. 600 t rocznie. Wytwórnia posiada atest Ekoland-u od 1994 r.

Marcin Piotrowski - aktywny członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz członek Polish BBQ Kings, zawodowej grupy szefów kuchni reprezentującej Polskę na konkursach gastronomicznych. Jest autorem i współautorem 3 publikacji o tematyce kulinarnej. Od 7 lat jest nauczycielem technologii spożywczej w szkole gastronomicznej w Warszawie oraz sędzią na konkursach kulinarnych.  Od 4 lat prowadzi rodzinne gospodarstwo ekologiczne, w którym uprawia warzywa i zioła z całego świata.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!