PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Putka stawia na wypieki bezglutenowe

Putka stawia na wypieki bezglutenowe fot.: Facebook Putka
0 0

– Większość dostępnych na rynku wypieków bezglutenowych ma bardzo długą datę trwałości. My stawiamy na produkty świeże i dlatego wypiekamy je codziennie, dostarczając klientom wyroby wysokiej jakości z maksymalnie kilkudniowym terminem przydatności do spożycia – mówi Zuzanna Putka-Twardowska, przedstawicielka czwartego pokolenia w Piekarniach Cukierniach Putka.

Wypieki bezglutenowe pojawiły się w ofercie Piekarni Cukierni Putka pod koniec 2016 roku. Ich produkcja odbywa się w dedykowanej do tego celu piekarni na warszawskim Grochowie. Wszystkie wyroby zostały przebadane w akredytowanym laboratorium i posiadają międzynarodowy znak Przekreślonego Kłosa, który został przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

–  Większość dostępnych na rynku wypieków bezglutenowych ma bardzo długą datę trwałości. My stawiamy na produkty świeże i dlatego wypiekamy je codziennie, dostarczając klientom wyroby wysokiej jakości z maksymalnie kilkudniowym terminem przydatności do spożycia.  Idea wprowadzenia ich do oferty była taka, żeby każdy mógł wejść do naszej piekarni i kupić pieczywo czy ciasto, również osoby chore na celiakię – mówi Zuzanna Putka-Twardowska, przedstawicielka czwartego pokolenia w Piekarniach Cukierniach Putka.

W stałej ofercie Piekarni Cukierni Putka znajduje się kilkanaście produktów bezglutenowych: m.in. bułki z ziarnami, bułki do hamburgerów, chleb z prosem, chleb owsiany, chleb rustykalny i witalny, drożdżówki, ciasta i torty. – Zależy nam na tym, aby osoby będące na diecie bezglutenowej, tak jak pozostali nasi klienci, mogły cieszyć się różnością kupowanych produktów przez cały rok, dlatego też w okresie letnim nasze jagodzianki przygotowujemy ze świeżymi jagodami, a tarty z owocami sezonowymi – zaznacza Zuzanna Putka-Twardowska.

– Na prośbę klientów wprowadziliśmy do asortymentu torty okazjonalne i komunijne. W zeszłym roku postanowiliśmy zrobić po raz pierwszy pączki bezglutenowe z okazji tłustego czwartku i okazały się być czymś wyjątkowym dla naszych klientów. Zostały już na stałe w naszej ofercie. W okresie Wielkanocy proponujemy babki i mazurki bezglutenowe – dodaje Zuzanna Putka-Twardowska.

Gluten  odpowiada za pulchność, sprężystość, lekkość i elastyczność pieczywa. To dzięki niemu ciasto na chleb czy bułki jest rozciągliwe, można je ugniatać i łatwo formować, a po upieczeniu uzyskujemy charakterystyczną chrupiącą skórkę. Ciasto z mąki bezglutenowej jest dużo bardziej wymagające  w obróbce i trudniej jest nadać takiemu pieczywu pożądany smak i konsystencję. Naszym piekarzom, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w piekarnictwie i cukiernictwie doskonale się to udaje – mówi Zuzanna Putka-Twardowska. Od klientów otrzymujemy informacje, że nasze wypieki nie różnią się smakiem od tych glutenowych. Dla tych osób jest to niezwykle ważne – dodaje.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!