PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Rosną ceny zbóż konsumpcyjnych

Rosną ceny zbóż konsumpcyjnych fot. shutterstock
0 0

- W maju utrzymywały się wzrostowe tendencje cen zbóż konsumpcyjnych. Zboża paszowe również drożały, ale w mniejszym stopniu - oceniła Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Jak wynika z danych zbieranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w maju br. przeciętna cena pszenicy zakupywanej przez młyny (z dostawą) wyniosła 716 zł/t i była wyższa o ponad 3% niż w kwietniu br. oraz o około 11% wobec analogicznego okresu przed rokiem. Jednocześnie ziarno to było o 17% droższe niż w sierpniu ubiegłego roku. 

 - Jeszcze większe zmiany obserwowane są w przypadku żyta i to pomimo, że jego zbiory w ubiegłym roku, według danych GUS, były o ponad 9% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 2,2 mln t.  W maju br. średnie ceny żyta konsumpcyjnego wyniosły 615 zł/t, tj. o 17% więcej w relacji rocznej.  W stosunku do kwietnia br. ziarno to podrożało o prawie 6%, a wobec sierpnia ub. r. o ponad 26% - tłumaczyła Marta Skrzypczyk. 

- Mogła o tym zadecydować mniejsza dostępność pszenicy, kierowanej w dużej mierze na eksport, ale też rosnące zainteresowanie tym zbożem. GUS podaje, że w pierwszych czterech miesiącach br. przedsiębiorstwa zatrudniające 50 osób i więcej wyprodukowały 52,4 tys. t mąki żytniej, czyli o ponad 9% więcej niż rok temu. Z kolei produkcja pieczywa żytniego była o ponad 11% większa w relacji rocznej, przy prawie 2-proc. spadku produkcji pieczywa ogółem - dodała. 

Według ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas w przypadku zbóż wykorzystywanych głównie na spasanie, mocno podrożało pszenżyto, którego zbiory w ubiegłym roku wyniosły 51,0 mln t, czyli o ponad 4% mniej wobec 2015 r. Przeciętna cena pszenżyta paszowego w maju sięgnęła 682 zł/t i była o 16% wyższa w relacji rocznej oraz o 4% wobec kwietnia br. Z kolei ceny kukurydzy kształtowały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. 689 zł/t (+2% r/r).

- Z powyższego widać zatem, że w bieżącym roku poprawiła się relacja cen pszenicy wobec kukurydzy, pogorszyła natomiast wobec żyta. Prawdopodobnie nie wpłynie to jednak w znaczący sposób na obserwowany w ostatnich latach wzrostowy trend popularności pszenicy. W samym 2017 r., biorąc pod uwagę ostatnie szacunki GUS (z 31 maja br.), zbiory pszenicy w kraju mogą być nieznacznie wyższe niż w 2016 r. Wskazuje na to większa powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej (o około 1%) oraz jej znacznie lepsze  przezimowanie. Z drugiej strony mniejsze zasiewy pszenicy jarej (o 17%) oraz niekorzystne warunki agrometeorologiczne wiosną powodują, że wzrost produkcji prawdopodobnie nie przekroczy 1-2% - powiedziała Marta Skrzypczak.

- Z kolei powierzchnia zasiewów żyta pod zbiory w 2017 r. wyniosła ponad 0,9 mln ha, czyli była o 20% wyższa niż w 2015 r. Przy założeniu plonów na poziomie przeciętnej z ostatnich pięciu lat, jego zbiory mogą być o 3-5% wyższe w relacji rocznej. Mniej zasiano natomiast pszenżyta - łącznie 1,2 mln t, co oznacza spadek o 5% w relacji rocznej. - podsumowała ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!